Spółka partnerska to spółka pomiędzy dwoma lub więcej osobami, które zobowiązują się dzielić zyski ze wspólnej działalności, a każda z nich ma prawo działania w imieniu spółki. Właściciele to „partners”, a jako kolektyw - „firm”.
Spółka partnerska charakteryzuje się:
- łatwością założenia. Firmy takiej można nawet nie rejestrować, aczkolwiek oznacza to utratę pewnych korzyści. W wypadku rejestracji firmy dokonuje się tego poprzez „Registrar of Firms”
- minimalna liczba partnerów to dwóch, a maksymalna 10
Firma nie ma własnej osobowości prawnej; w świetle prawa firma i partnerzy to jedno i to samo. Jeżeli nie ma umowy, w której postanowiono inaczej, wszyscy partnerzy mają prawo uczestniczenia w działaniach firmy. Każdy z partnerów może uczestniczyć w zarządzaniu firmą.
Odpowiedzialność partnerów jest nieograniczona i solidarna. Ograniczone jest prawo zbywania udziałów, tj. żaden z nich nie może przekazać ich osobie trzeciej (z wyjątkiem innych partnerów) bez jednomyślnej zgody innych partnerów.
Spółka musi zostać rozwiązana w wypadku śmierci, niepoczytalności, odejścia na emeryturę lub bankructwa któregokolwiek z partnerów.
Spółka partnerska powstaje w wyniku umowy pisemnej lub ustnej. Jeżeli umowa pisemna zostanie opieczętowana i zarejestrowana, firma funkcjonuje jako „Partnership Deed". Zasadniczo prawa, obowiązki i odpowiedzialność partnerów opisane są w umowie. Jeżeli nie, to stosuje się zapisy „The Indian Partnership Act, 1932”.
Umowa o partnerstwie zawiera z reguły następujące informacje:
- nazwę firmy
- rodzaj biznesu
- nazwiska partnerów
- miasto i miejsce, gdzie będzie prowadzony biznes
- kapitał, który wnosi każdy z partnerów
- pożyczki, zaliczki partnerów i odsetki od nich
- kwotę rachunku żyrowego każdego z partnerów
- odsetki, obowiązki i uprawnienia każdego z partnerów