Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWzmożone kontrole rodzimych i importowanych produktów spożywczych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-06-19 05:12:39
aktualności

Indyjska agencja kontrolująca normy bezpieczeństwa żywności, etykiety opakowań i wydająca certyfikaty dopuszczenia na rynek dla importowanych i lokalnie produkowanych produktów spożywczych, Food Safety Standards Authority of India (FSSAI) została powołana przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej w 2011 roku.

Indyjska agencja kontrolująca normy bezpieczeństwa żywności, etykiety opakowań i wydająca certyfikaty dopuszczenia na rynek dla importowanych i lokalnie produkowanych produktów spożywczych, Food Safety Standards Authority of India (FSSAI) została powołana przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej w 2011 roku. Jednakże dopiero od tego roku zaczęła ona ściśle kontrolować i badać lokalne i importowane produkty spożywcze dostępne na rynku indyjskim. 

W wyniku tych kontroli w ostatnich miesiącach wiele produktów znanych międzynarodowych marek nie dostało pozwolenia na sprzedaż  i nawet zostało wycofane ze sklepów. Duże kontrowersje wzbudziło szczególnie znalezienie śladów ołowiu i niedopuszczalnych ilości glutaminianu sodu (tzw. MSG) w popularnych makaronach instant „Maggi” produkowanych przez Nestle. Pomimo że producent twierdzi, że produkt jest bezpieczny, został on wycofany z większości indyjskich sklepów a produkcja wstrzymana. Szacuje się że akcja wycofania i zniszczenia tych produktów będzie kosztować Nestle prawie 50 milionów USD.

W ostatnich miesiącach, wiele dostaw importowanych produktów utknęło w indyjskich portach ze względu na nieprawidłowe oznakowanie czy informacje na opakowaniu, brak zezwolenia na import czy certyfikatu dopuszczenia od FSSAI oraz inne niezgodności z indyjskimi przepisami.Importerzy i zagraniczni producenci często winią niejasność indyjskich przepisów co do wymagań dla opakowań i etykiet a także opóźnienia w procesie przyznawania certyfikatów dopuszczenia dla importowanych i lokalnych produktów przez FSSAI.

Te przeszkody powinny zostać rozwiązane w przeciągu następnych miesięcy jako że FSSAI pracuje naddokładną i ścisłą instrukcjądotyczącą informacji wymaganych na etykietach i opakowaniach a także zobowiązało się do zamknięcia każdego wniosku o wydanie certyfikatu produktu w ciągu 90 dni.

 

Źródła:

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna PCV

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na estetykę i...
Polska - Toruń 2021-11-24 Dodał: Helan Paczek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

DJ na wesele Toruń

DJ konferansjer na wesele – jak go wybrać? Każdy, kto organizuje wesele, ma na celu to, ...
Polska - Toruń 2021-11-23 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna Toruń

Okna energooszczędne Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędnoś...
Polska - Toruń 2021-11-23 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert