Jak podaje Bank Światowy rolnictwo odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu ubóstwa Bangladeszu - z 48,9% w roku 2000 do 31,5% w 2010 r. Zaś dochód ponad 87% osób z obszarów wiejskich oparty jest na działalności rolniczej.
Nawadnianie, zastosowanie wysoko wydajnych odmian roślin uprawnych, efektywniejsze rynki i mechanizacja, wsparte przez reformy państwowe i inwestycje w badania nad rolnictwem, kapitałem ludzkim, czy infrastrukturą drogową w znaczny sposób przyczyniły się do wzrostu w rolnictwie.
Zmiany w kierunku bardziej nowoczesnego rolnictwa (z uwzględnieniem ogrodnictwa, zwierząt gospodarskich, drobiu i rybołówstwa) konieczne są jednal w sprzyjaniu przyszłemu wzrostu i dalszemu ograniczaniu ubóstwa w Bangladeszu.
Pomimo, iż rynek obecnie funkcjonuje dobrze, dalsze inwestycje będą niezbędne w celu modernizacji obiektów rynkowych, poprawy systemów bezpieczeństwa żywności i pomocy przedsiębiorcom produktów wysokiej wartości w dostępie do kapitału obrotowego.
Zdaniem Banku Światowego, Bangladesz ma ogromny potencjał, aby zwiększyć dochody gospodarstw rolnych i wydajność rolnictwa, a przy tym uczynić go bardziej odpornym na zmiany klimatu i podnieść wartości odżywcze roślin.
Źródło: worldbank.org