Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKoronawirus w Indiach [aktualizacja]

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Ada Dyndo | 2020-05-18 08:56:25
paih, polska agencja inwestycji i handlu, zbhmumbaj, indiapoland, koronawirus, coronavirus, indiafightscorona, eksport, lockdown, export, maski, artykuły medzyczne, sprzęt medyczny

Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji nt. epidemii koronawirusa w Indiach.

Informacje ogólne

 

 • Oficjalne dane dotyczące epidemii koronawirusa w Indiach można znaleźć na dedykowanej rządowej stronie.
 • Stan na dzień 18 maja według podawanych informacji to ponad 90 tys. wszystkich osób zarażonych i ponad 2800 osób zmarłych z powodu koronawirusa. Niemal 1/3 wszystkich zarażonych jest w stanie Maharasztra - trzecim co do wielkości stanie indyjskim o wielkości zbliżonej do Włoch, jednak z ponad dwukrotnie większą liczbą ludności - 128 mln ludzi (Maharasztra jest drugim stanem z największą liczbą ludności w Indiach).
 • Lockdown wprowadzony 24 marca, przedłużony w całych Indiach początkowo do 14 kwietnia, następnie 3 maja, później do 17 maja został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Datę zakończenia blokady przełożono na 31 maja. Link do ostatniego rozporządzenia znajduje się tutaj. Wprowadzenie 'lockdownu', czyli blokady, na terytorium całych Indii polega na zakazie opuszczania domów poza sytuacjami koniecznymi.
 • 4 maja wprowadzono złagodzenia przepisów w zależności od strefy zagrożenia koronawirusem. W strefie czerwonej obowiązuje większość wszystkich wcześniejsze\ych obostrzenia; w pomarańczowej dopuszczalne jest funkcjonowanie niektórych usług; w zielonej (gdzie nie wykryto przypadku zarażenia przez ostatnie 21 dni) wszystkie działania mogą być dopuszczone z zachowaniem środków ostrożności i z wyjątkiem zakazów ogólnokrajowych (jak np. zakaz lotów). Link do rozporządzenia z 1 maja wskazującego rozróżnienie na trzy strefy zagrożenia koronawirusem oraz dodatkową strefę zarażoną znajduje się tutaj.
 • Lista obszarów znajdujących się w poszczególnych strefach zagrożenia dostępna jest tutaj. Na początku maja 18% rejonów znalazło się w strefie czerwonej, 39% w pomarańczowej, 43% w zielonej.
 • Dodatkowo wydzielone są strefy zarażone, tzw. hotspoty, których granice wokół pozostają zamknięte, a ograniczenia ściśle przestrzegane. Działalność gospodarcza ograniczona jest to niezbędnych.
 • Zgodnie z decyzją rządu centralnego z 17 maja władze poszczególnych stanów i terytoriów związkowych mają prawo wprowadzać dodatkowe ograniczenia lub łagodzić przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej na danym obszarze. To władze stanów i terytoriów związkowych są odpowiedzialne za podział obszarów na strefy zagrożenia koronawirusem. Link do ostatniego rozporządzenia znajduje się tutaj.
 • Od 4 maja, przedłużona rozporzadzeniem z 17 maja, obowiązuje w całym kraju godzina policyjna w godz. 19-7 polegająca na zakazie poruszania się w celach, które nie są uznane za niezbędne.

 • Osoby powyżej 65 roku życia, przewlekle chore, kobiety w ciąży, dzieci poniżej 10 roku życia powinny zostać w domach.

 • 20 kwietnia złagodzono już przespisy dotyczące funkcjonowania w całym kraju m.in. poczty, urzędów (w ograniczonym składzie), przedsiebiorstw działające w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych, firm produkujących niezbędne artykuły, produkty spożywcze i sprzęty. 

 • Dozwolony jest transport towarów/cargo między stanami.
 • Od 18 maja stany mają możliwość dopuszczenia transportu międzystanowego autobusami.
 • Od 18 maja dozwolona jest sprzedaż wszystkich produktów przez platformy ecommerce w trzech strefach, także w czerwonej. Do 17 maja w strefie czerwonej obowiązywała możliwość sprzedaży online tylko produktów uznanych za niezbędne.
 • Nadal obowiązujące ograniczenia w całym kraju to:
  • Zakaz komercyjnych międzynarodowych lotów pasażerskich ze wszystkich międzynarodowych lotnisk na całym świecie do wszystkich lotnisk w Indiach (wprowadzony 19.03) oraz wstrzymanie całego ruchu pasażerskiego samolotami wewnętrz Indii (od 25.03);
  • Nie funkcjonują pociągi lokalne, metro, autobusy.
  • Wznowienie specjalnych połączeń kolejowych od 12 maja na 15 głównych trasach z Nowego Delhi do dużych miast w kraju z ograniczoną liczbą przystanków po drodze. Jednak rezerwacje na standardowe połączenia wewnątrz kraju są odwołane do 30 czerwca.
  • Zamknięte są szkoły, uniwersytety, instytucje religijne, kina, centra handlowe, hotele i restauracje.

 

17.05. korona
Podstawowe zasady obowiązujące od 18 maja w całym kraju z podziałem na strefy zarażenia koronawirusem: zieloną, pomarańczową i czerwoną oraz strefę zarażoną, tzw. hotspot.

Źródło: Times of India

 • Rozporządzenie z 17 maja zaleca pracę z domu, w miarę możliwości.
 • Noszenie masek w miejscach publicznych i miejscach pracy jest obowiązakowe w całych Indiach #MaskIndia.
 • Należy przestrzegać zasad dystansu społecznego (social distancing). W sklepie mogą przebywać maksymalnie 5 osoby zachowując między sobą dystans ok. 1,5 m. 
Covid-appOd 4 maja rządowa aplikacja mobilna Aarogya Setu (z języka hindi ‘Most Zdrowia’) mająca na celu monitorowanie epidemii koronawirusa ma być zainstalowana na wszystkich telefonach pracowników biurowych zarówno w publicznym, jak i prywatnym sektorze. Indyjskie koleje informują, że ta aplikacja będzie także obowiązkowa dla wszystkich pasażerów. Aplikacja do pobrania tutaj.


 

Pakiet gospodarczy

 

12 maja 2020 r. Premier Indii Narendra Modi ogłosił pakiet gospodarczy skierowany do MŚP o wartości 266 mld USD, odpowiadający 10% indyjskiego PKB w latach 2019-20. Pakiet ma na celu ustabilizowanie trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej epidemią koronawirusa i trwającą już prawie dwa miesiące rygorystyczną blokadą kraju. Wpisuje się także w ogłoszoną w tym tygodniu strategię samowystarczalnych Indii. Trreść przemówienia w języku angielskim dostępna jest tutaj.

 

Minister Finansów Nirmala Shitharaman podała w środę 13 maja główne założenia pakietu, do których należy m.in.:

- zakaz udziału zagranicznych firm w przetargach rządowych o wartości do 26,5 mln USD;

- pakiet pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw o łącznej wartości 40 mld USD dostępnych bez zabezpieczenia do 31 października;

- stawki podatku pobieranego u źródła zostały obniżone o 25% do przyszłego roku;

- zmiana definicji MMŚP; do tej pory MSME było definiowane na podstawie wartości inwestycji, teraz dodatkowo brany pod uwagę jest także obrót handlowy;

- przedłużenie terminu składania zeznań podatkowych za rok budżetowy 2019–2020 do 30 listopada 2020 r.

13.05.2020zestawienie

 

 

 


Linki do instytucji (przepisy prawne):

 

Strona rządu Indii: https://www.mygov.in/covid-19

Dyrekcja Generalna ds. Handlu: https://dgft.gov.in/

Invest India: https://www.investindia.gov.in/bip

 


 

Artykuły i sprzęt medyczny oraz leki

 

Władze indyjskie ogłosiły dopuszczenie do eksportu wybranych leków bez restrykcji wskazanych w rozporządzeniu 02/2015-2020 z dn. 6.04. (całkowity zakaz obowiązywał od 25.03). Sprzedaż leków takich jak HCQ będzie się mogła odbywać w specjalnych przypadkach, wyłącznie na zasadzie rozpatrywania indywidualnych wniosków, przede wszystkim na podstawie przesłanek humanitarnych do państw najbardziej dotkniętych epidemią oraz przy gwarancji dostępności zapasów leków na odpowiednim poziomie na użytek własny w Indiach. Decyzję dopuszczenia do eksportu ma podejmować Ministerstwo ds. Środków Chemicznych i Nawozów (Departament Farmaceutyki) oraz MSZ.

Rząd Indii zakazał w dn. 19 marca (do odwołania) eksportu:

 1. masek na twarz chirurgicznych oraz jednorazowych 2/3 warstwowych;

 2. ochronnego ubioru szpitalnego;

 3. materiałów do produkcji masek i ubioru ochronnego;

 4. wszystkich wentylatorów/respiratorów medycznych (kody ITC HS EX9018, EC9019; EX9020).

Od 3 marca (przepis zmodyfikowany jak powyżej) zakazany jest eksport leków takich jak  antybiotyki m.in. tinidazol i erytromycyna, hormonów takich jak progesteron oraz witamin B12, B1 i B6. Obowiązuje także zakaz eksportu (do odwołania) środków dezynfekujących objętych kodami ITC HS EX3401, EX3402, 30049087, 38089.

 

W teorii eksport zakazanych towarów możliwy jest tylko w trzech przypadkach:
1. W przypadku wystawienia licencji eksportowej w szczególności przed datą wprowadzenia restrykcji; 2. Dobra zostały wyprodukowane w specjalnych strefach ekonomicznych; 3. W odpowiedzi na sytuację humanitarną (rząd Indii nie sprecyzował do tej pory co znaczy “sytuacja humanitarna”).

 

Problemem jest nie tylko uzyskanie zgody na eksport, ale sama logistyka tj. transport do portu wysyłki lub odbiór. Obserwowane jest także spowolnienie odpraw celnych produktów importowanych ze względu na niepełny skład osobowy pracowników portów i urzędów. Towary, zarówno te dozwolone do eksportu i te niedozwolone, zalegają w portach, na kontrolach celnych, w magazynach, mimo że niektóre były już opłacone i zamówione przed wprowadzeniem zakazów eksportowych.

 

W kontekście zakazów eksportowych, pojawiają się także problemy ze zwrotem pieniędzy przez firmy indyjskie. Firmy, które nie mogą dostarczyć zamówionych i opłaconych towarów nie zwracają pieniędzy wskazując, że czekają na unormowanie się sytuacji, możliwość poruszania się, niekiedy zasłaniają się problemem z funkcjonowaniem banków (co nie ma miejsca).

 


 

Szanse dla polskich firm. Podsumowanie

 

Konieczne jest monitorowanie sytuacji w Indiach na bieżąco, ponieważ rozporządzenia są wprowadzane z dnia na dzień. Sytuacja i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń różni się w poszczególnych stanach, miastach i dzielnicach. Kraj jest podzielony na strefy, a władze każdego ze stanów i terytoriów związkowych mogą wprowadzać własne ograniczenia.

 

Indie poszukują akcesoriów i sprzętu medycznego niezbędnych do walki z epidemią. Invest India od 29 marca prowadzi stronę internetową kierowaną do zagranicznych firm, które mogą takie produkty dostarczyć. Na stronie można zgłosić firmę, która jest zainteresowana eksportem potrzebnego sprzętu medycznego do Indii (formularz). W przypadku pytań proszę kontaktować się poprzez dedykowany numer WhatsApp +91 92050 02357.

 

17 kwietnia wprowadzono obostrzenia dotyczące zagranicznych inwestycji w Indiach wobec wszystkich państw sąsiadujących. Zmiany polegają na wprowadzeniu wymogu zatwierdzenia BIZ (zarówno typu green field, jak i brown field) państwa sąsiadującego przez rząd centralny w Nowym Delhi. Do tej pory te zasady obowiązywały inwestorów z Bangladeszu i Pakistanu. Wprowadzone ograniczenie ma na celu ochronę lokalnych firm przede wszystkim przed chińskimi inwestorami i uniemożliwienie przejęcia przez nich indyjskich firm wykorzystując pandemię COVID-19. Decyzja będzie miała wpływ przede wszystkim na branżę technologiczną i start-upy, w których udział chińskich inwestorów jest największy, co stanowi szansę dla polskich firm. Indyjskie Bangaluru, po Dolinie Krzemowej i Londynie, jest trzecią co do wielkości największą siedzibą startupów na świecie, a Indie okresane są azjatyckim hubem start-upów. W 2018 r. w Indiach ubiegłym roku pojawiło się ponad 1200 nowych firm, w tym aż osiem unicornów, m.in. Zomato, Paytm Mall, Swiggy, Udaan, Oyo, Policybazaar. Łącznie jest ich nad Gangesem już 7 tysięcy. Start-upy obecnie zyskują szczególną popularność w branżach takich jak fintech, e-commerce, czy opieka zdrowotna.

 

Trwająca epidemia ponownie uwidacznia ogólnoindyjski problemem infrastruktury i zarządzania odpadami. Zachęcamy firmy, które działają w zakresie gospodarowania odpadami stałymi i ściekami (sprzet ioraz technologie) i są zaintnersowane współpracą na rynku indyjskim do kontaktu z Zagranicznym Biurem Handlowym poprzez przesłanie formularza dostępnego stronie: 

https://www.paih.gov.pl/kontakt

 

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną w Indiach oraz ogłoszoną przez Premiera Modiego w przemówieniu z 12 maja strategię samowystarczalnych Indii wskazuje się, że rynek indyjski będzie ulegać będzie coraz większemu zamknięciu, co utrudni polskim firmom ekspansję. Firmy indyjskie koncentrują się obecnie na potrzebach wewnętrznych rynku indyjskiego. Zagraniczne Biuro Handlowe otrzymuje informacje z prośbą o przełożenie rozmów biznesowych, wysyłkę próbek itp. do czasu aż zniesiony zostanie lockdown i sytuacja w Indiach się uspokoi.

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 


 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert