Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKoronawirus w Nepalu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Ada Dyndo | 2020-05-04 08:12:51
paih, polska agencja inwestycji i handlu, zbhmumbaj, koronawirus, coronavirus,

Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji nt. epidemii koronawirusa w Nepalu.

Informacje ogólne

 

 • W porównaniu z innymi krajami Azji Południowej rozprzestrzenianie COVID-19 w Nepalu jest stosunkowo niewielkie. Pierwszy przypadek zarażania koronawirusem stwierdzono w stolicy kraju Katmandu 24 stycznia 2020 r., drugi przypadek dopiero w połowie marca. Na dzień 4 maja oficjalne dane podają, że liczba osób zarażonych wynosi 75. Nie odnotowano jeszcze ofiar śmiertelnych.
 • Oficjalne dane dotyczące epidemii koronawirusa w Nepalu można znaleźć na rządowej stronie nepalskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych:

https://covid19.ndrrma.gov.np/

 • Niewielka liczba zarażonych może wynikać z braku odpowiednich laboratoriów i możliwości przeprowadzania testów. Światowa Organizacja Zdrowia wskazała na tylko jeden nepalski ośrodek badawczy National Public Health Laboratory w Katmandu, który może wykonywać testy. Według rzecznika indyjskiego Ministerstwa Zdrowia i Ludności laboratorium jest w stanie przeprowadzić 4000 testów w ciągu tygodnia, lecz ze względu na brak odpowiednich zestawów możliwe jest wykonywanie tylko 50 testów dziennie.

 • 24 marca władze Nepalu ogłosiły lockdown w kraju najpierw na tydzień, 14 kwietnia został on przedłużony do 27 kwietnia. Zgodnie z rozporządzeniem zakazane jest wychodzenie z domu i przemieszczanie się poza sytuacjami koniecznymi. W poniedziałek 20 kwietnia zniesiono niektóre ograniczenia odnośnie funkcjonowania przedsiębiorstw produkujących żywność.

 • 22 marca zamknięte zostały granice z Indiami i Chinami i orazzawieszone zostały połączenia międzynarodowe do 30 kwietnia. Link do rozporządzenia znajduje się tutaj

 • Ograniczony został wjazd do kraju także Nepalczyków. Trudną sytuację mają migranci nepalscy w Indiach. Z powodu wprowadzenia ścisłego lockdownu w dniu 24 marca z dnia na dzień okoła miliona Nepalczyków zostało w Indiach bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego i możliwości powrotu do domu.

 • Sytuacja w Nepalu w dużym stopniu uzależniona jest od lockdownu w sąsiednich Indiach i decyzji władz indyjskich odnośnie kolejnego ewentualnego przedłużenia (na dzień dzisiejszy ma trwać do 3 maja). Nepal jest uzależniony od importu głównie z Indii. Dotyczy to także dostaw leków i sprzętu medycznego.

 • Nepal utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. W związku z ogólnoświatową pandemią władze Nepalu podjęły decyzję o anulowaniu programu promocji kraju „Visit Nepal in 2020”. Kampania miała na celu przyciągnięcie 2 mln turystów, dwa razy więcej niż odwiedziło ten kraj w 2019 r. 12 marca zawieszone zostały wizy turystyczne (do 30 kwietnia), nie wydawane są także zezwolenie na wspinaczkę na Everest. Wg Kathmandu Post Nepal zarabia 4 mln USD rocznie tylko na zezwoleniach na wspinaczkę na najwyższy szczyt świata. Szacuje się, że w 2020 r. sektor hotelarski straci z powodu pandemii 1,6 biliona rupii nepalskich. Będą to największe straty od trzęsienia ziemi w 2015 roku.


 • Według danych za 2019 r. eksport do Nepalu wzrósł z 2,5 mln USD w 2018 r. do 19,37 mln USD. 

 • Główne towary, których eksport zwiększył się w ostatnim roku to podwozia i ich części (7 mln USD w 2019 r. w porównianiu z 20 tys. USD w 2018 r.).

 • Import z Nepalu do Polski w 2019 r. wyniósł 66 tys. USD.

 

[zgodnie z danymi z systemu Insigos MR].

 


 

Linki do oficjalnych stron rządowych nepalskiego Ministerstwa Zdrowia i Ludności

https://heoc.mohp.gov.np/

https://heoc.mohp.gov.np/recent_alert/update-on-novel-corona-virus-2019_ncov/

https://covid19.mohp.gov.np/#/ (tylko w języku nepalskim)

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Ortodonta

Ortodonta pracuje nad naprawą wad szczęki oraz nieprawidłowości i krzywych zębów. Co trzeb...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Maria Czkawka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna aluminium

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko z uwagi na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Maria Czkawka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna do domu

Na początek Dobór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na estetykę...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Jakub Płotkowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert