Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKoronawirus w Bangladeszu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Ada Dyndo | 2020-05-08 07:28:03
paih, polska agencja inwestycji i handlu, zbhmumbaj, koronawirus, coronavirus, bangladesz, dhaka

Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji nt. epidemii koronawirusa w Bangladeszu.

Informacje ogólne

 • Pandemia COVID-19 rozpoczęła rozprzestrzeniać się w Bangladeszu w marcu 2020 r. Pierwsze trzy przypadki zostały zgłoszone przez Krajowy Instytut Epidemiologii, Kontroli i Badań Chorób (ang. Institute of Epidemiology, Disease Control and Research, IEDCR) 7 marca 2020 r.
 • Zakażenia utrzymywały się na niskim poziomie do końca marca, ale w kwietniu gwałtownie wzrosły. 11 kwietnia liczba nowych przypadków w Bangladeszu wzrosła o 1155%. Na dzień 8 maja w kraju odnotowano ponad 12 tys. osób zarażonych i prawie 200 osób zmarłych z powodu koronawirusa. Dane rządowe można sprawdzać na stronie IEDCR:

https://www.iedcr.gov.bd/

 • 22 marca Bangladesz ogłosił lockdown najpierw na 10 dni od 26 marca do 4 kwietnia, został przedłużony do dnia 5 maja, a następnie do 16 maja. Wszystkie urzędy, przedsiębiorstwa, szkoły i uniwersytety zostały zamknięte, otwarte pozostały jedynie szpitale, punkty medyczne oraz fabryki produkujące osobiste wyposażenie ochronne, apteki, sklepy spożywcze (czynne wyłącznie od godziny 10:00 do 18:00) oraz banki (czynne od 10:00 do 14:00).
 • 2 lutego rząd Bangladeszu podjął decyzję o zawieszeniu wiz dla obywateli Chin, 14 marca zawieszone zostały wizy dla obywateli wszystkich krajów. Zostały również wstrzymane wszystkie loty.
 • Rząd bangladeski zwrócił się do armii o pilnowanie przestrzegania dystansu społecznego (social distancing). W całym kraju rozmieszczono 290 zespołów żołnierzy, które mają zapewnić przestrzeganie zasad lockdownu. 
 • 5 kwietnia premier Sheikh Hasina ogłosiła gospodarczy pakiet pomocowy o wartości 8 mld USD. Bangladeskie fabryki namawiane są przez rząd do tego, aby nie zwalniały swoich pracowników. Właściciele fabryk otrzymają rządowe wsparcie w formie subsydiów na ich prowadzenie. Rząd ogłosił również możliwość wnioskowania o niskooprocentowane pożyczki dla dużych przedsiębiorstw. Małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym przemysł chałupniczy, mogą starać się o zapomogę w postaci pożyczki bankowej o oprocentowaniu 9%, gdzie 5% oprocentowania pokryje bangladeski rząd.
 • 9 kwietnia Bangladesz nałożył całkowity lockdown na obóz dla uchodźców Rohingja w mieście Koks Bazar. Rząd, krajowe grupy pomocowe oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych próbują wspierać uchodźców poprzez dystrybucję żywności, leków oraz podstawowych artykułów.

 

Wyzwania

 • Bangladesz jako jeden z najludniejszych krajów świata (ponad 160 mln ludzi), a także jeden z krajów o najwyższej gęstości zaludnienia stoi przed poważnymi wyzwaniami w walce z COVID-19. Problemem jest brak wystarczającej infrastruktury szpitalnej, mała liczba dostępnych testów i nierówny dostęp obywateli do opieki zdrowotnej. Doniesienia prasowe i media społecznościowe donoszą o śmierciach pacjentów z objawami COVID-19, którzy nie są uwzględniani w oficjalnych statystykach.
 • W Bangladeszu znajdują się bardzo duże obozy uchodźców z Mjanmy – muzułmańskiej mniejszości Rohingja. Obóz w Kutupalong w pobliżu Koks Bazar jest uznawany za jeden z największych na świecie. Mieszka w nim ponad 650 tys. uchodźców.
 • Po ogłoszeniu ogólnokrajowego lockdown’u tysiące pracowników fabryk, opuściło stolicę kraju Dhakę do rodzinnych wiosek, co dodatkowo wpłynęło negatywnie na rozprzestrzenianie się pandemii. Szacuje się, że jedna czwarta siły roboczej została zwolniona z powodu malejących zamówień eksportowych na odzież oraz tekstylia.
 • Na początku marca Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) oszacował, że w najgorszym scenariuszu PKB Bangladeszu może spaść o 1,1%, umniejszając tym samym 3,02 mld USD z bangladeskiej gospodarki (PKB kraju w 2019 r. wyniosło 347 mld USD).
 • Bangladesz jest bardzo uzależniony od dostaw z Chin. Chiny są największym partnerem handlowym Bangladeszu i największym źródłem importu, w tym surowców takich jak metale, paliwa, guma, plastik, chemikalia, a także bawełna do produkcji przędzy.
 • Podobniej jak w innych krajach, ze względu na lockdown pojawiają się problemy z transportem i dostawą towarów wewnątrz kraju. Towary przeznaczone na eksport zalegają w magazynach, utrudniony jest transport do portu wysyłki.

 


 

 • Obroty handlowe Polski z Bangladeszem według wstępnych danych w 2019 r. wyniosły 2,04 mld USD. Eksport z Polski wyniósł ponad 67 mln USD, zaś import osiągnął wartość ponad 1,98 mld USD.
 • Najważniejszymi polskimi produktami eksportowymi do Bangladeszu były wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby metalurgiczne oraz wyroby przemysłu drzewno-papierniczego.
 • Polska importuje z Bangladeszu wyroby przemysłu lekkiego,takie jak odzież i dodatki odzieżowe z dzianin.

 


Link do bangladeskich anglojęzycznych mediów informacyjnych:

http://bdnews24.com/

https://en.prothomalo.com/

 

Linki do oficjalnych bangladeskich stron rządowych:

https://bangladesh.gov.bd/index.php

https://dghs.gov.bd/index.php/en/home/5343-covid-19-update

http://www.epb.gov.bd/

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert