Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKoronawirus w Pakistanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Ada Dyndo | 2020-04-27 07:17:25
paih, polska agencja inwestycji i handlu, zbhmumbaj, koronawirus, coronavirus, pakistan

Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji nt. epidemii koronawirusa w Pakistanie.

Informacje ogólne

 

W piątek 24 kwietnia rozpoczął się ramadan – święty miesiąc w islamie, podczas którego muzułmanie przestrzegają postu od świtu do zachodu słońca. W Islamskiej Republice Pakistanu będzie to miesiąc kluczowy w walce z epidemią koronawirusa.

 

 • Na dzień 27 kwietnia 2020 r. odnotowano ponad 13 tys. przypadków zarażenia COVID-19 i ponad 280 osób zmarłych. Najwięcej osób zarażonych jest w prowincjach Pendżabie (ponad 5 tys.) i Sindh (ponad 4 tys). W tych regionach przeprowadza się także najwięcej testów.
 • Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Pakistanie odnotowano 26 lutego. Był to student w Karaczi, który wrócił do kraju z Iranu.
 • Na początku marca w pobliżu Lahaur odbyło się międazynarodowe zgromadzenie religijne społeczności Tablighi Dźamaat. Uważa się, że było ono jednym z nagroźniejszych źródeł zarażenia się COVID-19 w Pakistanie (szacuje się, że stanowiło przyczynę 27% wszystkich przypadków zarażenia w kraju zgodnie z danymi na koniec kwietnia) i spowodowało rozprzestrzenienie się wirusa w innych krajach bliskiego wschodu i Azji.
 • Aktualne danemożna sprawdzać na specjalnej stronie rządowej poświęconej epidemii:

http://covid.gov.pk/

 • Od 24 marca władze kilku prowincji ogłosiły lockdown, przedłużony następnie w całym kraju do 9 maja.
 • W czwartek 23 kwietnia Premier Pakistanu Imran Khan ogłosił tzw. smart lockdown polegający na złagodzeniu obostrzeń w niektórych sektorach gospodarki uznanych za te „niskiego ryzyka”. Dotyczy to m.in. budownictwa, rolnictwa, handlu sprzętem elektronicznym. Niektóre prowincje pozwoliły także na otworzenie się sklepów i bazarów.
 • Międzynarodowy transport lotniczy obecnie jest ograniczony do kilkunastu lotów w miesiącu. Od 13 marca loty mogą odbywać się tylko z/do lotnisk w Islamabadzie, Karaczi i Lahaur. Zgodnie z najnowszą decyzją ograniczenia mają potrwać do 15 maja.
 • Od 26 marca (do odwołania) wstrzymane są loty krajowe.
 • Aktualne informacje o zaplanowanych przelotach międzynarodowych można znaleźć na stronie: http://covid.gov.pk/intl_travellers/flight_info
 • Rząd uruchomił pakiety ekonomiczne o wartości 8 mld USD, w tym fundusze dla rodzin o niskich dochodach, które zostaną wypłacone w formie dotacji w wysokości 75 USD dla każdej z nich. Według podawanych przez rząd danych do tej pory wypłacono ok. 390 mln USD  dla ponad 5,2 milionów ludzi.
 • Pakistan otrzymuje pomoc w walce z epidemią od Stanów Zjednoczonych (10 mln USD) oraz Chin. Chiny przekazały m.in. 150 tys. zestawów do testów, ponad 3 mln masek, 200 wentylatorów oraz 4 mln USD na budowę szpitala w Islamabadzie dla zarażonych pacjentów.
 • Kluczowy w walce z epidemią będzie miesiąc ramadan (od 24 kwietnia do 23 maja). Mimo rosnącej liczby osób zarażonych rząd zezwolił w zeszłym tygodniu na otworzenie meczetów. Zalecił przestrzeganie dystansu wśród wiernych. Spotkania modlitewne są dozwolone w całym kraju z wyjątkiem południowej prowincji Sindh ze względu na największą liczbę zachorowań. W stolicy prowincji Karaczi (największe miasto w Pakistanie z prawie 15 mln mieszkańcami) większość meczetów została zamknięta.

 


 

 • Obroty handlowe Polski z Pakistanem w 2019 r. wyniosły 428 mln USD. Eksport z Polski wyniósł ponad 111 mln USD, zaś import osiągnął wartość ponad 435 mln USD.
 • Polska eksportuje do Pakistanu koks, złom, osprzęt i elementy torów kolejowych.
 • Importuje zaś głównie bawełnę i produkty z bawełny.

[Żródło: Insigos MR]

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Ortodonta

Ortodonta pracuje nad naprawą wad szczęki oraz nieprawidłowości i krzywych zębów. Co trzeb...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Maria Czkawka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna aluminium

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko z uwagi na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Maria Czkawka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna do domu

Na początek Dobór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na estetykę...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Jakub Płotkowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert