Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek kosmetyków czeka na nowe firmy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Zbigniew Magdziarz | 2015-12-15 09:10:18
analizy rynkowe

Kosmetyki, produkty do makijażu i pielęgnacji ciała używane są w Indiach od stuleci i obecnie wydaje się, że dzięki boomowi gospodarczemu, Indie staną się krajem z największym popytem na te produkty na świecie w ciągu najbliższych kilku lat. Podczas gdy popyt na produkty upiększające rośnie z dnia na dzień, duża liczba lokalnych jak i międzynarodowych producentów stopniowo rozszerza swój zasięg i gamę produktów w różnych prowincjach Indii.

WPHI Nowe Delhi dysponuje raportem w języku angielskim n/t możliwości wprowadzenia kosmetyków z Polski na rynek indyski "REPORT ON FEASIBILITY OF INTRODUCTION OF COSMETICS FROM POLAND TO INDIAN MARKET". Raport ten może zostać udostępniony indywidualnie zainteresowanej firmie sektora kosmetycznego po zgłoszeniu zapotrzebowania bezpośrednio do WPHI Nowe Delhi i po złożeniu oswiadczenia na formularzu otrzymanym z WPHI po zgoszeniu zapotrzebowania.

 

Kosmetyki, produkty do makijażu i pielęgnacji ciała używane są w Indiach od stuleci i obecnie wydaje się, że dzięki boomowi gospodarczemu, Indie staną się krajem z największym popytem na te produkty na świecie w ciągu najbliższych kilku lat. Podczas gdy popyt na produkty upiększające rośnie z dnia na dzień, duża liczba lokalnych jak i międzynarodowych producentów stopniowo rozszerza swój zasięg i gamę produktów w różnych prowincjach Indii.

Od 1991 roku, wraz z liberalizacją oraz ze zwycięstwami wielu reprezentantek Indii w międzynarodowych konkursach piękności, rynek wyrobów kosmetycznych znalazł się w centrum uwagi bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Nastąpiły zmiany w modelu konsumpcji kosmetyków i trend ten napędza do dziś wzrost w sektorze kosmetycznym. Indyjski rynek kosmetyków rósł w tempie rocznym ok 7,5% w latach 2006 i 2008 i tempo to znacznie się zwiększyło w latach 2009-2012.

W związku z rozwojem telewizji satelitarnej i wzrostem liczby kanałów telewizyjnych, a także w Internetu, indyjscy konsumenci są ciągle informowani o nowych produktach kosmetycznych, co przekłada się na chęć ich zakupu. Dodatkowo, kwitnący indyjski przemysł mody i filmowy napędza wzrost w branży kosmetycznej w Indiach poprzez pokazanie Hindusom, jak duże znaczenie ma dobry wygląd.

Indyjski rynek kosmetyczny jest zdefiniowany jako rynek produktów  pielęgnacji skóry, pielęgnacji włosów, kosmetyków zapachowych i segment pielęgnacji jamy ustnej, wyceniany był na 2,5 mld USD w roku 2008 i wykazywał wzrost o 7% w skali rocznej. W chwili obecnej, główną siłą napędzającą wzrost rynku są wyroby ziołowe, gdyż coraz większa liczba konsumentów unika produktów chemicznych na rzecz organicznych.

Tendencję tę i spektakularny wzrost popytu na kosmetyczne produkty ajurwedyczne i ziołowe zapoczątkowała Shahnaz Husain, która pierwsza wprowadziła pojęcie ajurwedyjskich kosmetyków na świecie, jeszcze w roku 1970. Dzisiaj, na rynku kosmetyków w Indiach znajduje się mnóstwo ziołowych marek kosmetycznych, takich jak Las Essentials, Biotique, Himalaya, Blossom Kochhar, VLCC, Dabur i Lotus i wiele innych. Indyjski rynek kosmetyków ma ciągle ogromny potencjał do dalszego rozwoju. W 2009 roku przemysł kosmetyczny zanotował sprzedaż w wysokości 356,6 mld INR (7,1 mld USD), pomimo światowego kryzysu gospodarczego. Indyjski rynek kosmetyków był głównie napędzany poprawą siły nabywczej i wzrostem świadomości mody pośród Hindusów oraz działaniami promocyjnymi firm kosmetycznych, mającymi na celu zwiększenie świadomości konsumentów i rozwój swoich produktów.

Według nowego raportu badawczego, oczekuje się, że indyjski rynek kosmetyków wykaże imponujące tempo wzrostu w najbliższej przyszłości ze względu na rosnące zainteresowanie pielęgnacją ciała, tak kobiet jak i mężczyzn. Dziś rynek ten stwarza obiecujące perspektywy wzrostu dla firm na nim istniejących, jak i dla nowych graczy.

Podstawą tych przewidywań jest fakt wzrostu gamy produktów oferowanych przez producentów z branży w kraju. Firmy zaczęły ekspansję na obszarach wiejskich i oferują specjalistyczne produkty umożliwiające uzyskanie przychodów ze wszystkich zakątków kraju. Poprawa i wzmocnienie indyjskiej gospodarki w najbliższych latach będzie również tworzyć drogę do indyjskiego rynku kosmetyków i rozwoju przemysłu kosmetycznego.

W ciągu ostatniej dekady, indyjski rynek kosmetyczny, który był tradycyjnie bastionem kilku głównych firm indyjskich, takich jak Lakme i Ponds, zainteresował wiele firm zagranicznych. Rynek indyjski jest bardzo wrażliwy na ceny kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała i firmy, a zwłaszcza nowi gracze, musieli wypracować nowe, innowacyjne strategie dostosowane do indyjskich preferencji i budżetu, aby zaistnieć  na rynku i stworzyć sobie niszę rynkową.

Według analiz i liczb podanych przez Indyjską Konfederację Przemysłu (CII), całkowita wielkość indyjskiego rynku kosmetycznego i produktów do pielęgnacji ciała wynosi obecnie 950 mln USD i wykazuje wzrost pomiędzy 15-20% w skali roku, tj. dwa razy szybszy niż na rynkach amerykańskich i europejskich.

Wartość całego rynku kosmetycznego i odnowy biologicznej, który obejmuje usługi kosmetyczne wynosi około 2,680 mld USD, według szacunków CII.

Źródła branżowe szacują, że w najbliższych latach nastąpi szybki wzrost o 20% w skali roku w różnych segmentach przemysłu kosmetycznego, odzwierciedlający wzrost popytu na różnego rodzaju produkty kosmetyczne i do pielęgnacji ciała. Wzrost indyjskiego rynku kosmetycznego ma koncentrować się głównie w niskich i średnich kategoriach cenowych, które stanowią 90% rynku kosmetycznego.

Koszty importu innych produktów w sektorze kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała są znacznie wyższe niż produkowanych w kraju. Indie umożliwiają import kosmetyków bez żadnych ograniczeń, ale średnie cło na produkty kosmetyczne jest obecnie bardzo wysokie i wynosi 39,2%.

10 największych firm na indyjskim rynku kosmetyków:

  • Lakmé - indyjska marka kosmetyków, należąca do      Unilever.
  • Revlon – USA.
  • Oriflame      Cosmetics S.A. Luksemburg.
  • L'Oréal      Group – Francja.
  • Chambor – Szwajcaria
  • Maybelline – należąca do L'Oréal.
  • Avon      Products, Inc. – USA
  • MAC      Cosmetics – Kanada
  • ColorBar      cosmetics – firma indyjska
  • Street      Wear – USA

Według analizy indyjskiego sektora kosmetycznego (2009-2012), oczekuje się, że indyjski rynek kosmetyków rozwijał się w szybkim tempie dzięki wzrostowi konsumpcji produktów kosmetycznych wynikającemu z rosnącej siły nabywczej gospodarstw domowych klasy średniej i zmianie stylu życia.

Badanie pokazuje, że przystępne ceny i rosnąca baza konsumentów były w głównej mierze siłą napędową wysokiej sprzedaży kosmetyków o wartości 356,6 mld INR (ok 7,1 mld USD) w 2013 roku. Rynek jest coraz bardziej lukratywny, w miarę  jak Hindusi stają się coraz bardziej świadomi ważności pielęgnacji ciała wynikającej ze zmiany stylu życia i wzrastającej świadomości konsumentów.

Według ASSOCHAM (The Associated Chambers of Commerce and Industry of India – Zjednoczenie Indyjskich Izb Handlu i Przemysłu), wielkość indyjskiego rynku kosmetycznego wzrośnie prawie o połowę do 1,4 mld dolarów z obecnego poziomu 950 mln w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat, wraz z zainteresowaniem modą i wejściem nowych marek na rynek i wzrostem popularności marek kosmetyków, widocznej nawet na wiejskich obszarach Indii.

Do tego czasu w Indiach zużycie na mieszkańca produktów kosmetycznych i toaletowych może być na równi z rynkiem chińskim, który  obecnie ma wartość 1,5 mld USD.

Znajomość w Indiach najnowszych światowych trendów kosmetycznych i liczba potencjalnych klientów skłaniają coraz więcej firm międzynarodowych do wejścia na rynek lub zwiększenia swojej obecności w Indiach.

Siłą napędową rynku jest popyt na produkty do wybielania skóry, tak dla mężczyzn, jak i dla kobiet, ale i inne kosmetyki sprzedają się bardzo dobrze.

W ciągu ostatnich pięciu lat, produkty kosmetyczne, odnotowały wzrost o 60 proc. Kosmetyki do pielęgnacji skóry, takie jak kremy przeciw zmarszczkowe, środki czyszczące i tonery nie są tak popularne jak kremy do twarzy, kremy nawilżające i wybielające.

Liczba salonów kosmetycznych również wzrosła o 35 proc, a liczba zabiegów kosmetycznych rośnie w tempie 5 proc. Przeciętne roczne wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne na mieszkańca w wysokości 4,2 USD, mają wzrosnąć do 8,2 USD w 2017 roku. Segment spa i pielęgnacji ciała ma wzrosnąć do około 772 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu do ośmiu lat.

Wobec wzrost rynku kosmetycznego w Indiach organizuje się międzynarodowe targi kosmetyczne oraz specjalne kursy mistrzowskie prezentujące najnowsze trendy we fryzjerstwie, makijażu i pedicure/manicure.

Indyjski rynek kosmetyczny szybko rośnie i przyciąga coraz więcej międzynarodowych marek. Eksperci przypisują to rozwojowi klasy średniej, wzrostowi liczby domów towarowych i ogromnych możliwości rozwoju, przywabiających globalnych graczy.

Podczas gdy międzynarodowe marki, takie jak Revlon, L'Oreal Paris, Estee Lauder, MAC i Maybelline już robią w Indiach dobre interesy, około 10 marek, w tym NATIO i Bottega Di Lungavita spróbuje swoich sił w Indiach w tym roku.

Indyjski rynek ma wiele do zaoferowania, jako że sam rynek i klienci są dobrze zaznajomieni z głównymi markami i są gotowi, aby spróbować nowych marek i produktów.

Obecny rynek odnowy biologicznej wart jest około 10 mld USD, z czego rynek produktów do pielęgnacji ciała wart jest 4,5 mld USD. Te liczby i ogromne szanse wzrostu przyciągają wielu międzynarodowych graczy na rynek indyjski.

Dobrze rozeznani konsumenci preferują międzynarodowe marki kosmetyków, pomimo różnicy w cenach.

Produkty międzynarodowe uzyskują przewagę nad rodzimymi produktami ponieważ są one postrzegane jako wyroby lepszej jakości.

Produkty te przechodzą rygorystyczne testy i kontrole na wielu poziomach, a zatem konsumenci wiedzą, że są zgodne z najwyższymi standardami jakości.

Wzrost rynku związany jest również ze zmieniającym się handlem detalicznym w Indiach, zwłaszcza z otwarciem wielu nowych domów handlowych w ostatnim dziesięcioleciu. Tym niemniej sprzedaż dużych ilości nie jest łatwa, chyba że firmy wchodzą na rynek z długoterminowymi planami.

Wszystkie wielkie firmy koncentrują się początkowo na największych miastach, takich jak Delhi, Mumbai, Hyderabad i Bangalore, a następnie rozszerzają swe oferty także na miasta średnie i małe

Mieszkańcy mniejszych miejscowościach mają teraz większe dochody do dyspozycji.

Głównymi konsumentami kosmetyków są kobiety pracujące w dużych miastach i kobiety zamężne w mniejszych miejscowościach.

Wcześniej, dziewczęta w szkołach i na uczelniach nie nosiły makijażu, ale teraz zaczynają wcześniej. One to są częścią rozwijającego się segmentu, ale większość z nich jest w wieku między 21 i 28 rokiem życia. Obejmuje to kobiety pracujące, zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie liczba kobiet pracujących jest coraz większa.

Konkurencja wzrosła z napływem zagranicznych graczy, ale rodzime marki mają się dobrze, z Lakme jako liderem. Rodzime marki mają około 30 procent udziału w rynku.

Z polskich firm obecnych na rynku indyjskim należy wymienić głównie firmę Inglot, mającą dziś 160 firmowych sklepów w 45 krajach. Jej sposobem na szybki rozwój sieci sprzedaży jest franczyza – tak działa około 75 proc. sklepów Inglota na świecie. W Polsce, gdzie ma 173 firmowe butiki, co czwarty jest franczyzą. Inglot daje nie tylko szyld i kosmetyki, ale także meble do ekspozycji produktów.

Firma oferuje prawie
2 tys. produktów i jest to jedna z największych kolekcji kosmetyków kolorowych na świecie.

Inglot zaczął od Bombaju, a dziś w Indiach ma już osiem sklepów.

Zaczął od wysp – samodzielnych stoisk w pasażach centrów. Potem otworzył firmowe sklepy co sprawiło, że uniknął dyktatu „sieciówek", które z czasem zdominowały kosmetyczny handel.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert