Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek karmy dla zwierząt domowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-05-07 06:06:38
analizy rynkowe

W Indiach żyje około 10 milionów zwierząt domowych. Koncept opieki nad zwierzętami domowymi dopiero się rodzi i nie jest tak popularny jak w krajach zachodnich. Jednak rosnąca liczba gospodarstw miejskich i zwiększająca się liczba posiadaczy zwierząt domowych dają impuls do rozwoju branży. Rozpowszechnienie markowych produktów wśród właścicieli zwierząt domowych przyniosło dwucyfrowy wzrost wartości sprzedaży detalicznej żywności i innych produktów do opieki nad zwierzętami domowymi. Stosowanie karmy dla zwierząt domowych jest popularne wśród właścicieli zwierząt domowych w indyjskich miastach; w ten sposób, wszyscy producenci kierują swe oferty dla właścicieli zwierząt domowych w miastach, głównie tych największych. Dostępność markowej karmy dla zwierząt domowych jest ograniczona do dużych miast Indii. Producenci proponują różne promocje i działania marketingowe, podczas gdy mieszkańcy wsi nadal karmią swe zwierzęta domowym jedzeniem. Targi/ wystawy są skierowane do zamożnych konsumentów w miastach, gdzie promowana jest większość marek. Zwiększenie siły nabywczej oraz rosnąca liczba mieszkań i gospodarstw jednoosobowych w miejskich Indiach zachęca producentów do kierowania swej oferty do konsumentów miejskich.

W Indiach żyje około 10 milionów zwierząt domowych. Koncept opieki nad zwierzętami domowymi dopiero się rodzi i nie jest tak popularny jak w krajach zachodnich. Jednak rosnąca liczba gospodarstw miejskich i zwiększająca się liczba posiadaczy zwierząt domowych dają impuls do rozwoju branży. Rozpowszechnienie markowych produktów wśród właścicieli zwierząt domowych przyniosło dwucyfrowy wzrost wartości sprzedaży detalicznej żywności i innych produktów do opieki nad zwierzętami domowymi.

Stosowanie karmy dla zwierząt domowych jest popularne wśród właścicieli zwierząt domowych w indyjskich miastach; w ten sposób, wszyscy producenci kierują swe oferty dla właścicieli zwierząt domowych w miastach, głównie tych największych. Dostępność markowej karmy dla zwierząt domowych jest ograniczona do dużych miast Indii. Producenci proponują różne promocje i działania marketingowe, podczas gdy mieszkańcy wsi nadal karmią swe zwierzęta domowym jedzeniem. Targi/ wystawy są skierowane do zamożnych konsumentów w miastach, gdzie promowana jest większość marek. Zwiększenie siły nabywczej oraz rosnąca liczba mieszkań i gospodarstw jednoosobowych w miejskich Indiach zachęca producentów do kierowania swej oferty do konsumentów miejskich.

Populacja zwierząt domowych w Indiach rośnie w szybkim tempie, a większość właścicieli zwierząt domowych preferuje psy ze względu na potrzeby bezpieczeństwa i towarzystwa. Ponadto, rosnąca liczba zamożnych i rozwijających się rodzin klasy średniej również coraz częściej ma swoje zwierzęta domowe. W rezultacie popyt na karmy dla zwierząt domowych w Indiach rośnie, głównie w ośrodkach miejskich.

Urbanizacja jest kluczowym czynnikiem rozwoju opieki nad zwierzętami domowymi w Indiach. Miejscy właściciele zwierząt powoli zmierzają w kierunku nowych rodzajów produktów, takich jak specyficzne karmy w zależności od wieku i rasy zwierząt domowych. Są bardziej zainteresowani szerszym aspektem opieki nad zwierzętami i produkty pielęgnacyjne przyciągają coraz większą uwagę właścicieli zwierząt. Występuje rosnące zapotrzebowanie na nowe rodzaje produktów, takich jak akcesoria dla zwierząt domowych i kosmetyki. Rozwój usług domowych pomoże wprowadzać nowe produkty, podczas gdy oferta bardziej konkretnych produktów przez międzynarodowe korporacje będzie stymulować zainteresowanie i wzrost sprzedaży.

Popyt na karmy dla zwierząt domowych będzie dynamicznie wzrastał w najbliższych latach ze względu na zwiększenie populacji zwierząt domowych oraz zmieniający się styl życia i wpływ kultury zachodniej. 

Podczas gdy spowolnienie gospodarcze ogranicza dochody i środki do życia ludzi, zwierzęta domowe okazują się być najlepszymi towarzyszami. Warty 45 mln USD rynek karmy i akcesoriów nie wykazuje żadnych oznak recesji, rośnie w tempie ponad 25% w skali roku, w czasach spowolnienia gospodarczego!

Według niedawno opublikowanego raportu TechSci Research, „Indyjski rynek karmy dla zwierząt domowych, przewidywania i możliwości, 2019", wartośc rynku karmy dla zwierząt domowych w Indiach osiągnie ok. 470 milionów USD w roku 2019. Głównymi czynnikami powodującymi wzrost popytu na karmy dla zwierząt domowych w Indiach jest wzrost liczby małych rodzin, w szczególności na obszarach miejskich, zwiększona liczba zwierząt domowych i wzrost dochodów mieszkańców. W Indiach, karmy dla zwierząt domowych obejmują zapakowane, gotowe do spożycia produkty żywnościowe, które są produkowane w celu zapewnienia pełnego wyżywienia zwierząt. Dostępne w postaci suchej, mokrej i przekąsek, produkty te są przeznaczone do spożycia przez psy, koty, ptaki i inne zwierzęta domowe. 

W Indiach, psy są bardziej popularne niż inne zwierzęta, jak koty, ryby, ptaki itp. Stwarza to duże możliwości dla producentów żywności dla zwierząt, aby zaoferować szeroką gamę produktów spożywczych dla psów. Sucha karma jest bardziej popularna w przypadku segmentu żywności dla psów ze względu na ogólne potrzeb psów, które preferują suchą karmę, w odróżnieniu od kotów, które wolą mokrą karmę. 

Przekąski również zdobywają swoją pozycję na rynku, jednak ze względu na wysokie ceny, większość właścicieli zwierząt domowych preferuje zakup suchej karmy. W roku 2013, psy stanowiły około 85% zwierząt domowych w Indiach, szczególnie w północnych regionach kraju. Koty i ryby, z drugiej strony, są bardziej popularnymi zwierzętami domowymi w południowej części Indii. 

Detaliści sektora zwierząt domowych (sklepy zoologiczne i supermarkety, przychodnie weterynaryjne) nadal dominują w tym sektorze. Przyciągają one regularnych i lojalnych konsumentów oferując wiele różnych produktów. Jednak wielkie firmy globalne sprzedają swoje produkty online, wabiąc właścicieli zwierząt domowych, którzy mogą kupować markowe produkty międzynarodowych firm bez wychodzenia z domu. Niemniej jednak, właściciele zwierząt korzystają z ofert drobnych wytwórców ze względu na wygodę, różnorodność ofert, specjalistyczne usługi domowe i gratisową wymianę informacji na temat opieki nad zwierzętami domowymi i organizowane pokazy / wystawy.

Międzynarodowe koncerny nadal wchodzą na rynek towarów przeznaczonych do opieki nad zwierzętami w Indiach. Mars International India i Royal Canin India utrzymują czołowe miejsca. Ponadto Cargill India nabył Provimi Animal Nutrition India, aby dołączyć do czołówki firm w sektorze opieki zdrowotnej zwierząt domowych. Wiele innych międzynarodowych firm zdobywa rynek indyjski przez dystrybutorów w Indiach. Bharat International, Sanjay Marketings i wiele innych lokalnych przedsiębiorstw zajmuje się dystrybucją międzynarodowych marek, takich jak Morando, Finikee, Genesis i Chicopee w Indiach.

Mars International jest wiodącym producentem i dostawcą produktów żywnościowych dla zwierząt w kraju. Firma oferuje swoje tańsze produkty pod marką Pedigree i Whiskas, droższe pod marką Royal. Inne duże firmy działające w sektorze żywności dla zwierząt w Indiach to Provimi Animal Nutrition India, PetSetGo i Bharat International Pet Foods. 

Mars dominuje na rynku karmy dla zwierząt domowych w Indiach z około 70% udziału w przychodach. Jednak oczekuje się, że inne marki, takie jak Petsetgo, Drools itp zwiększą swój udział w rynku poprzez rozszerzenie produkcji lub otworzenia nowych zakładów produkcyjnych w całym kraju w ciągu najbliższych pięciu lat.                       

Salony i uzdrowiska dla psów, weterynarze i sklepy z karmą dla zwierząt domowych i kąciki opieki nad zwierzętami w hipermarketach widoczne są we wszystkich wielkich miastach Indii.

Od zwykłych zabawek dla psów, takich jak baseny kąpielowe i wózki do luksusowych produktów do pielęgnacji psów, takich jak szampony z olejem z wiesiołka (kosztujących ponad 1000 rupii – 15 USD za butelkę), rynek luksusowych produktów opieki nad psami rośnie w Indiach. Firmy takie jak Gucci i LMVH sprzedają również smycze dla psów po 25.000 rupii (ok 370 USD) za sztukę.

Obecnie Pedigree i Royal Canin są głównymi markami karmy dla psów na rynku produktów do opieki nad zwierzątami wartym 45 mln USD, posiadając około 65% udziału w rynku w kraju. W Indiach żyje około 7 milionów psów domowych i około 2 milionów kotów, reszta jest to inne zwierzęta jak króliki, ptaki, a nawet węże. Avanti Overseas, na przykład, zamawia piasek i żwir z pustyni Thar do stosowania w akwarium i terrarium (używane do przechowywania węży i gadów). 

Zwiększająca się ilość małych rodzin zwiększyła sprzedaż detaliczną żywności, a rosnąca liczba osób samotnych zwiększyła populację zwierząt domowych i tym samym spowodowała rosnącą konsumpcję żywności dla zwierząt. 

Biorąc pod uwagę, że posiłek dla zwierząt w Indiach zwykle zawiera resztki pozostałe po posiłkach, nic dziwnego, że rynek żywności dla zwierząt jest jeszcze w powijakach.

Ale potencjał jest ogromny, biorąc pod uwagę szacowane siedem milionów psów w kraju - co przekłada się na roczne zużycie czterystu tysięcy ton i potencjalny rynek warty 313 mln USD tylko w segmencie karmy dla psów po obecnych średnich cenach. 

Choć dostępnych jest kilka lokalnych i zagranicznych marek sprowadzanych do kraju drogą importu, żadna z wielkich firm nie próbowała poważnie wejść na ten ogromny rynek, dopóki, w 1999 roku, w Indiach nie zjawiła się firma Mars, producent czekolady i środków pielęgnacji i karmy dla zwierząt domowych, której wartość oceniana jest na 14 mld USD.

Badanie rynku wykazało, że ma on ogromny potencjał, ale jest też bardzo specyficzny. Po podjęciu decyzji na wejścia na rynek indyjski, Mars utworzyła spółkę Effem India, której jest 100 procentowym właścicielem, w celu sprzedaży marek Pedigree i Whiskas, znanych na całym świecie karm dla psów i kotów, początkowo w drodze importu, a następnie wytwarzając je lokalnie w Hyderabadzie.

Jednym z ustaleń firmy było to, że kulturowo Indie są bardziej rynkiem produktów dla psów, choć istnieją również pewne preferencje dla kotów. Drugim i chyba ważniejszym aspektem było to, że wydatki na karmę dla zwierząt domowych nie były głównym priorytetem dla ich właścicieli. W Indiach, ludzie mają tendencję do karmienia swoich zwierząt tym, co sami jedzą. W efekcie 80-90 procent psów miało dolegliwości skórne z tego powodu.

Początkowo była więc to kwestia zmiany percepcji niż problem logistyki. Firma zaczęła od oferowania odpowiedniego produktu w dobrej cenie, przechodząc następnie do organizacji dystrybucji i rozszerzania zasięgu sprzedaży. Bardzo pomocna w tym okazała się szeroko zakrojona kampania reklamowa w TV tworząca markę, a także pomagająca w identyfikacji segmentów.

Mars podkreśla, że chcieliby aby marka Pedigree była postrzegana jako indyjska choć jest to marka międzynarodowa.

To jeden z powodów modyfikacji produktów, które Mars zaoferował jako pierwszy. Firma opracowała gamę karm wegetariańskich, a żaden z jej produktów w Indiach nie zawiera ani wołowiny ani wieprzowiny. Firma starała się utrzymać koszty w dopuszczalnym zakresie. Stało się to możliwe dzięki lokalizacji w procesie produkcji i lokalnego zaopatrzenia w składniki.

Początkowo roczna produkcja w pierwszym roku wyniosła zaledwie 3000 ton przy mocach produkcyjnych wynoszących 5000 ton. W roku następnym wzrosła o 300 procent.

Oszacowania wielkości rynku produktów dla zwierząt domowych są bardzo zróżnicowane. Podczas gdy globalna firma badawcza Euromonitor International ocenia go na ok 45 mln USD i wzrost o 10 do 15 procent rocznie, Gaurav Malik, założyciel portalu dogspot.in twierdzi, że jest znacznie wyższa, około 313 mln USD. Wielkość samego tylko przemysłu karm dla psów wynosi wg niego około 140 mln USD.
A nie chodzi tu tylko o karmę dla zwierząt. Nowe firmy oferują szampony, szczotki, żele i proszki, rynek który szacuje się na 7,8 do 8,5 mln USD. Importowany szampon dla psów, taki jak „Isle of Dogs” kosztuje 1600 rupii (ok 24 USD) za butelkę 250 ml (dla porównania, taka sama butelka szamponu l’Oreal „Professionnel Lisse Ultime” jest w cenie 1100 rupii - ok 16,5 USD.) Grzebienie i szczotki dla psów mogą kosztować między 100 a 400 rupii (1,5-6 USD) za sztukę.Na rynek wchodzą także takie firmy jak niemiecka firma Karlieprodukująca zabawki i karmę dla zwierząt, mająca swoją siedzibę w USA firma Flexi będąca największym producentem smyczy dla psów, południowoafrykańska firma Rogz produkująca zabawki dla psów, amerykańska firma Isle of Dogs i południowokoreańska firma Forbis, wszystkie reprezentowane w Indiach pod wspólną nazwą PetSetGo.

Główne cechy rynku:

  • Zwiększenie roli marketingu online;
  • Oferowanie wegetariańskiej karmy dla zwierząt;
  • Dwucyfrowy wzrost rynku w roku finansowym 2014;

Pakowane jedzenie jest na ogół bezpieczne dla zwierząt, ale ważnym czynnikiem do rozważenia jest rodzaj opakowania. Karma jest zapakowana w aseptycznych, czterowarstwowych torebek z elastycznego laminatu (ta sama technologia, która została opracowana przez Laboratorium Badań Żywności Ministerstwa Obrony i jest używana przez NASA do dostarczania żywności w kosmos). Oferowane produkty cechuje dłuższy okresie przechowywania, brak sztucznych konserwantów i dieta bogata w energię, białko, witaminy i minerały pochodzące z naturalnych źródeł.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert