Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzepisy fitosanitarne w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-21 07:34:19
analizy rynkowe

Centralnym organem odpowiedzialnym za wdrażanie, egzekwowanie i regulację przepisów sanitarnych i fitosanitarnych w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu jest Narodowa Organizacja Ochrony Roślin (National Plant Protection Organization, NPPO) lub Wydział Kwarantanny Roślin (Plant Quarantine Wing, PQW) w Departamencie Doradztwa Rolniczego Ministerstwa Rolnictwa w Ludowej Republice Bangladeszu.

Przepisy fitosanitarne w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu:

Centralnym organem odpowiedzialnym za wdrażanie, egzekwowanie i regulację przepisów sanitarnych i fitosanitarnych w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu jest Narodowa Organizacja Ochrony Roślin (National Plant Protection Organization, NPPO) lub Wydział Kwarantanny Roślin (Plant Quarantine Wing, PQW) w Departamencie Doradztwa Rolniczego Ministerstwa Rolnictwa w Ludowej Republice Bangladeszu.

Do zakresu obowiązków Wydziału Kwarantanny Roślin należy m. in. [1]:

-          Regulacja importu roślin, produktów pochodzenia roślinnego, pożytecznych organizmów oraz materiałów opakowaniowych w sposób, który zapobiega wprowadzaniu na teren Bangladeszu szkodników kwarantannowych, zgodnie z przepisami zawartymi w porozumieniu w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych w ramach Światowej Organizacji Handlu.

 

-          Przeprowadzanie inspekcji ładunków zawierających rośliny, produkty pochodzenia roślinnego, pożyteczne organizmy i materiały opakowaniowe znajdujących się w obrocie międzynarodowym jeśli mają one trafić do Bangladeszu, aby ograniczyć prawdopodobieństwo wprowadzenia tychże szkodników na teren Bangladeszu.

 

-          Regulacja w zakresie wydawania świadectw fitosanitarnych dla eksportu produktów rolnych z Bangladeszu.

 

-          Przeprowadzanie odkażania i dezynfekcji ładunków zawierających rośliny, produkty pochodzenia roślinnego, pożyteczne organizmy i materiały opakowaniowe w momencie wprowadzenia tychże ładunków na teren Bangladeszu.

 

-          Przeprowadzanie systematycznych analiz i ocen w zakresie zagrożenia szkodnikami.

 

Obecnie istnieje 12 punktów kwarantanny tzw. „Kategorii A” w głównych portach morskich i lotniczych w Bangladeszu, 8 punktów kwarantanny tzw. „Kategorii B” zlokalizowanych w głównych węzłach komunikacyjnych transportu drogowego i kolejowego na terenie całego kraju, oraz 10 punktów kwarantanny tzw.  „Kategorii C” znajdujących się w mniejszych centrach regionalnych[2].

Wydział Kwarantanny Roślin ma za zadanie przestrzegać norm zawartych w dwóch aktach prawnych, tj. Przepisach w zakresie Niebezpiecznych Owadów i Szkodników – Kwarantanna Roślin (The Destructive Instects and Pests Rules – Plant Quarantine) z 1966 r. ze zmianami aż do 1989 r. i Ustawie o Kwarantannie Roślin (The Plant Quarantine Act) z 2011 r.

Obecnie głównym źródłem regulacji importu materiału roślinnego do Bangladeszu jest Ustawa o Kwarantannie Roślin z 2011 r.

 

Pełny tekst opracowania znajduje się poniżej.

 

[1] ‘Plant Quarantine Act, 2011’, Government of the People’s Republic of Bangladesh. Accessed from: http://dae.portal.gov.bd/sites/default/files/files/dae.portal.gov.bd/legislative_information/173a5f5b_ac97_4cd4_99ab_721c51204290/Plant%20Quarentine%20Act%202011(English%20Version).pdf

[2] ‘Responsibilities of the Plant Quarantine Wing’, Department of Agricultural Extension, Government of the People’s Republic of Bangladesh. Accessed from: http://www.dae.gov.bd/site/page/cfcc4aca-b6a7-479b-a992-9b4dedfa14d7
Pliki do pobrania

Bangladesz - przepisy fitosanitarne
pdf | 123.87 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert