Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIndyjski sektor logistyczny - możliwosci dla polskich firm

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karol Pęczak | 2016-12-09 05:36:48
logistyka

Logistyka

Indyjska gospodarka z przewidywanym na najbliższe lata wzrostem na poziomie 7,6% jest najszybciej rozwijajacą się dużą gospodarką na świecie. Szybki wzrost indyjskiej gospodarki spowodował gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne zarówno w wewnętrznym obrocie towarów jak i w eksporcie. Przekłada się to z kolei na wzrost możliwości biznesowych we wszystkich działach sektora logistycznego tj. w transpocie, spedycji, składowaniu, ekspresowej dostawie towarów, usługach kontenerowych itd. Indyjski sektor logistyczny osiągnął w 2015 roku przychody w wysokości ponad 283 miliarda USD. Jednak sotpień jego rozwoju na tle rozwiniętych gospodarek świata jest niski. Istotną przeszkodą na drodze rozwoju tego sektora sa róznice w systemie podatkowym pomiędzy poszczególnymi stanami. Powoduje to, że firmy transportowe utrzymują składy przeładunkowe rozrzucone po całym kraju, albowiem opcja tranportu poprzez różne stany z dokonywaniem przeładunków jest związana z zapłaceniem mniejszego podatku, niż gdyby ten transport odbył się bezpośrednio do miejca docelowego. Indyjski sektor logistyczny ma niekorzystną strukturę, a mianowicie transport drogowy ma 60% udziału w całkowitym wolumenie ładunków, natomiast kolej i transport wodny maja udziały odpowiednio 31% i 8%, zaś transport lotniczy ma 1% udziału.

Indyjski rząd ma ambitne plany rozbudowy infrastruktury transportowej, co wiąże się z inwestycjami o wartości szacowanej na 700 – 900 mld USD. Zaplanowano budowę tzw. korytarzy przemysłowych łączących najważniejsze centra gospodarcze. Flagową inwestycją rządu indyjskiego w tym zakresie jest korytarz przemysłowy Delhi – Mumbai. Ta gigantyczna inwestycja infrastrukturalna ma kosztować 90 mld USD i ma zostać ukończona w 2040 roku. Jej kręgosłupem ma być linia szybkiego transportu kolejowego z infrastrukturą przeładunkową, magazynową i siecią specjalnych stref ekonomicznych i przemysłowych. Realizacja inwestycji odbędzie sie przy znacznym udziale japońskiego kapitału – rząd japoński już udostępnił kredyt w wysokości 4,5 mld USD, a Japan Bank for International Cooperation zamierza partycypować w 26 % kosztów całej inwestycji.

Indyjski rząd planuje również rozbudowę i modernizację infrastruktury kolejowej jak również wymianę przestarzałego taboru kolejowego. Wąskim gardłem indyjskiego sektora rolno-spożywczego jest system dostaw chłodniczych (cold chain) – braki w tym zakresie popwodują marnowanie się produktów rolno-spozywczych w drodze do konsumenta. Konieczność gruntownej rozbudowy i modernizacji infrastruktury logistycznej rodzi zapotrzebowanie na zagraniczne inwestycje, technologie, dostawy maszyn, sprzętu, specjalistycznych systemów monitorowania i kontroli bezpieczeństwa ruchu itd.

Zagraniczne firmy mogą wejść w indyjski sektor logistyczny jako:

  1. Dostawcy sprzętu i technologii;
  2. Zarządzajacy projektami i świadczacy usługi projektowania oraz konsultingowe;
  3. Inwestorzy / nabywcy udziałów w firmach indyjskich;
  4. Posiadajacy filię firmy w Indiach;

Powyższe możliwości stoją również przed polskimi firmami. WPHI Nowe Delhi informuje, że dysponuje wykonanym na zlecenie Wydziału opracowaniem w języku angielskim „REPORT ON THE INDIAN LOGISTICS SECTOR AND OPPORTUNITIES FOR POLISH COMPANIES”. Opracowanie to może być udostępnione zainteresowanym firmom bezpośrednio wyłącznie na ich własny użytek po zgłoszeniu zapotrzebowania so WPHI Nowe Delhi, a następnie wypełnieniu oświadczenia na formularzu otrzymanym od WPHI.

 

PPE_PL_DELHI corridor.jpg
The list of trade fairs/ events in logistic sector

  1. Cemat India in Mumbai http://www.win-india.com/?page=cemat-india-2016&menu=shows&sub=cemat-india#exhibit
  2. Logistics Asia I Ahmedabad www.logisticsasiaexpo.com
  3. Global Logistics Show in Mumbai www.indialogisticsexpo.com
  4. Chemlogistics India in Mumbai www.chemlogisticsindia.com
  5. India Warehousing Show in New Delhi www.indiawarehousingshow.com
  6. India Cold Chain Show in Mumbai www.indiacoldchainshow.com

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Ortodoncja i protetyka stomatologiczna

Ortodonta Toruń Protetyk Toruń Protetyk Toruń Protetyka stomatologiczna Toruń W ja...
Polska - TORUŃ 2022-01-28 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

OKNA PCV

Na początek Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na wygląd i estety...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Dominika Grochal Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta toruń

Jakie są etapy wykonania protetycznego mostu Mosty protetyczne są dobrym sposobem na uzupełnie...
Polska - TORUŃ 2022-01-16 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert