Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek kwiatów ciętych w Indiach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karol Pęczak | 2017-04-25 09:25:25
indie

Rynek kwiatów ciętych w Indiach

Piękno i ilość odmian kwiatów występujących w Indiach przyprawia o kolorowy zawrót głowy http://flowersofindia.net/catalog/tree.html Oczywiście nie wszystkie odmiany kwiatów w Indiach są przedmiotem uprawy i obrotu handlowego na większą skale, a jeszcze mniej z nich jest eksportowane.

W handlu międzynarodowym najważniejsze gatunki kwiatów ciętych to róża (rose), goździk (carnation) , chryzantema (chrysantemum), gerbera (gerbera), mieczyk (gladiola), łyszczec wytworny zwany również gipsówką (gypsphila), lewkonia (liastris), nerina (nerine), orchidea (orchids), krwawnik kichawiec (achillea), anturium (anthurium), tulipan (tulip), lilia (lily). Niektóre gatunki są uprawiane w szklarniach jak np. gerbera czy goździk, zaś inne na otwartej przestrzeni jak chryzatema, róża, czy aster.

Międzynarodowy handel kwiatami ciętymi przekroczył już w 2011 roku wartość 20 miliardów dolarów. Ogólna sytuacja w międzynarodowym handlu kwiatami w 2015 roku jest przedstawiona w opracowaniu Rabobanku: https://www.rabobank.com/en/images/World_Floriculture_Map_2015_vanRijswick_Jan2015.pdf

Indie nie zaliczają się do pierwszej dziesiątki eksporterów kwiatów ciętych. Zdecydowanym liderem w międzynarodowym handlu kwiatami ciętymi jest Holandia z miażdżąco dużym udziałem w wysokości aż 52%. Kolejne miejsce zajmuje Kolumbia z 15% udziałem, a następnie Ekwador, Kenia, Belgia, Etiopia, Włochy, Niemcy i Izrael (1% udziału). Jeśli wziąć pod uwagę, że firmy holenderskie również posiadają uprawy kwiatów w krajach afrykańskich i Ameryki Południowej, to holenderska dominacja w międzynarodowym handlu kwiatami ciętymi jest jeszcze większa, niż wskazuje na to eksport z samej Holandii. Firmy holenderskie posiadają uprawy kwiatów również w Indiach. Mając wiedzę i technologię uprawy kwiatów, doświadczenie w handlu międzynarodowym jak i duże możliwości finansowe, fimy holenderskie mają przewagę konkurencyjną nad miejscowymi firmami indyjskimi. Firmy holenderskie mają również znaczącą pozycję w handlu specjalistycznym sprzętem potrzebnym do prowadzenia uprawy kwiatów na dużą skalę i prowadzą sprzedaż tego sprzętu również w Indiach. Można natrafić na artykuły krytykujące stan, w którym zagraniczne firmy będące właścicielem upraw kwiatów transferują zyski poza Indie, zaś Indiom pozostaje skażone środowisko (uprawa kwiatów wymaga użycia sporych ilości pestycydów) i bardzo nisko opłacana praca.

Główne centra uprawy kwiatów w Indiach to stany Maharashtra, Karnataka, Andhra Pradesh, Haryana, Tamil Nadu , Rajasthan , West Bengal.

Według danych za rok finansowy 2014/2015 (tj. za okres od 01.04.2014 do 30.03.2015) uprawa kwiatów w Indiach odbywała się na powierzchni prawie 249 tysięcy hektarów. Wolumen produkcji kwiatów luzem szacuje się na 1,685 mln. ton, z czego 472 tysiące ton przypada na kwiaty cięte.

Szczegółowe dane odnośnie indyjskiego eksportu kwiatów, w tym kwiatów ciętych za ostanie trzy lata finansowe są podane w załączonej tabelce „Załącznik 1” (dane według Directorate General, Commercial Intelligence and Statistics, Ministry of Commerce and Industry, Government of India). Głównymi kierunkami indyjskiego eksportu kwiatów są Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rząd indyjski przywiązuje dużą wagę do zwiększenia eksportu kwiatów z Indii.

 

Oferty produktowe i cenowe sprzedaży kwiatów ciętych można znaleźć na stronie https://dir.indiamart.com/impcat/cut-flowers.html z tym, że są to oferty sprzedaży, w tym również na eksport, przy minimalnych ilościach określonych na różnym poziomie.

Sprzedaż kwiatów jest oferowana równiez na innych portalach internetowych, a mianowicie:

https://www.alibaba.com/countrysearch/IN/cut-flowers-and-prices.html

http://www.exportersindia.com/indian-suppliers/cut-flowers.htm

Handel detaliczny kwiatami odbywa się zazwyczaj na niewewielkich przewoźnych straganach ulicznych.

 

Agricultural and Processed Food Products Export Development Authority (APEDA), Ministry of Commerce and Industry, Government of India jest odpowiedzialna za promocję eksportu i rozwój uprawy kwiatów w Indiach. APEDA informuje na swojej stronie internetowej http://agriexchange.apeda.gov.in/Home.aspx że rząd indyjski zidentyfikował uprawę kwiatów jako wschodzący przemysł o 100% orientacji na eksport. W warunkach stale rosnącego popytu na kwiaty uprawa kwiatów uplasowała się wsród najważniejszych upraw z punktu widzenia obrotu handlowego. Hodowla kwiatów w Indiach jest postrzegana jako przemysł o dużym potencjale wzrostu. Dozwolony jest import sadzonek kwiatów, aby ułatwić miejscowym farmerom rozwój upraw. Okazuje się, że uprawa kwiatów ma większy potencjał wzrostu jako sektor niż większość innych upraw. Indyjski sektor uprawy kwiatów przekształca się z tradycyjnej uprawy kwiatów w biznes o proeksportowym nastawieniu.

Twierdzenia o wysokiej opłacalności uprawy kwiatów w Indiach wydają się być dość powszechne, ale jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Są dostępne dane odnośnie tych szczegółów - artykuł „Production and Marketing of Cut Flower (Rose and Gerbera) in Hosur Taluk” opublikowany w “International Journal of Business and Management Invention” zawiera szczegółowa analizę kosztów inwestycyjnych oraz opłacalności uprawy róż i uprawy gerberów opartą na rzeczywistych danych jak również analizę SWOT biznesu uprawy kwiatów. Miejscowość Hosur Taluk (stan Tamilnadu) została wybrana do badania dlatego, że jest tam duża koncentracja upraw tych kwiatów. Jakkolwiek każdy stan indyjski ma swoja specyfikę, to na podstawie tego artykułu można wyciągnąć szersze wnioski odnośnie problematyki upraw i biznesu w sektorze kwiatów ciętych w Indiach.

 

PPE_PL_Zalacznik 1- India export floriculture.xlsx

PPE_PL_Zalacznik 2 - Production and marketing rose and gerbera.pdf
 

 


 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Przewodnik KALIBRACJA CZUJNIKÓW TEMPERATURY

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi czujniki temperatu...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Przewodnik "PASTERYZACJA ŻYWNOŚCI"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami działającymi w branży instalacyjne...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Produkty tytoniowe, Napoje alkoholowe, Pozostałe produkty spożywcze, Kawa, herbata i przyprawy, Słodycze Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert