Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:45:44
indie, polska, inwestycje, firmy

Polska jest jednym z państw UE, które przyciąga najwięcej indyjskiego kapitału, i jednocześnie największym odbiorcą indyjskich BIZ w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2012 roku indyjskie firmy zainwestowały u nas 2,7 mln dol.

 

Z raportu Polksiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) wynika, że skumulowana wartość inwestycji w Indiach między 2000 r. a 2012 r. wynosiła
280 mld dol.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 
 

Indie w Polsce

 

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego wartość kapitału zainwestowanego przez firmy indyjskie w Polsce wyniosła na koniec 2013 roku 92 mln dol., co stanowiło 0,04 proc. łącznej wartości inwestycji w naszym kraju. Warto jednak podkreślić, że wartość skumulowana z roku na rok jest coraz wyższa, a w porównaniu z rokiem 2004 zwiększyła się aż siedmiokrotnie. 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, na koniec 2012 roku funkcjonowały w Polsce 122 spółki z udziałem indyjskiego kapitału, z czego większość (tj. 99) zatrudniała do dziewięciu osób. Wartość zagranicznych inwestycji tych firm, liczona według metodologii GUS, wyniosła 93,1 mln zł, co stanowiło 0,05 proc. kapitału zagranicznego ogółem. W tym okresie na polskim rynku obecnych było siedem firm indyjskich, których inwestycje przekraczały 1 mln dol.

Na liście największych inwestorów zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2012 roku znalazło się siedem firm z Indii.

W ostatnich latach obserwowano wzrost zainteresowania indyjskich firm polskim sektorem usług. W zdecydowanej większości indyjskie firmy inwestowały w centra usług dla biznesu, obsługujące rynki Europy Zachodniej. Swoje centra w Polsce otworzyły takie firmy jak: Tata Consultancy Services (Warszawa), Infosys BPO (przejęcie centrum obsługi BPO od firmy Philips, w tym centrum w Łodzi), HCL Technologies (Kraków), Wipro (Wrocław), MphasiS (Wrocław), ZenSar Technologies (Gdańsk). Inne indyjskie firmy działające w Polsce to np.: Sharda Group (tkaniny i pościel), Videocon (kineskopy), Escorts (ciągniki rolnicze), Eurobatt (baterie, AGD), Essel Propack (produkcja opakowań), Rishabh Instruments Pvt. Ltd. (85% udziałów w Lubuskich Zakładach Aparatów Elektrycznych "LUMEL" S.A.), Uflex (fabryka opakowań foliowych we Wrześni).

Statystyki NBP nie uwzględniają jako indyjskiego kapitału w Polsce inwestycji firmy ArcelorMittal, która z uwagi na siedzibę w Luksemburgu traktowana jest jako kapitał z Luksemburga. ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, zatrudniającym ponad 11 tys. pracowników w sześciu oddziałach w województwach śląskim, małopolskim i opolskim. W latach 2004-2013 firma zainwestowała w Polsce ok. 4,8 mld zł.

 

Polska w Indiach

 

Indie są drugim, po Singapurze, a przed Chinami, miejscem lokalizacji polskich inwestycji bezpośrednich w Azji. Stan należności z tytułu polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Indiach na koniec 2012 roku osiągnął wartość 217,5 mln dol., a w 2012 roku do Indii napłynęło 34,2 mln dol. z tytułu polskich BIZ. Polscy inwestorzy w Indiach są zatem bardziej aktywną stroną pod względem zaangażowania kapitałowego w porównaniu z inwestorami indyjskimi w Polsce.

Większość polskich inwestycji trafiła do przemysłu przetwórczego. Wśród największych polskich inwestycji w Indiach wskazać można: zakład produkcji puszek Can Pack, fabrykę materiałów opatrunkowych należącą do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (działalność poprzez spółkę Bella India - joint venture z indyjskim partnerem). W Indiach obecna jest także firma Bioton (budowa fabryki w Pune). Zainwestowała tu również firma Polmor, która utworzyła w Hyderabadzie z partnerem z Indii przedsiębiorstwo wytwarzające konstrukcje spawane do pojazdów szynowych.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert