Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  BANGLADESZ

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karol Pęczak | 2016-06-10 06:20:36
  bangladesz

  Bangladesz

  PPE_PL_ bangladesz - przewodnik po rynku.pdf
  Ludowa Republika Bangladeszu

  Przewodnik po rynku

  Ludowa Republika Bangladeszu, jedno z najgęściej zaludnionych i zarazem najbiedniejszych państw świata, zajmuje powierzchnie blisko 144 tys. km², z których większość położona jest w nizinnym dorzeczu rzek Ganges oraz Brahmaputra, tworzących największą deltę rzeczną na świecie. Państwo leży w strefie wilgotnego klimatu zwrotnikowego, kształtowanego przez wiatry monsunowe oraz charakteryzującego się występującymi przez cały rok bardzo wysokimi temperaturami powietrza.

  Relacje gospodarcze Polski z Bangladeszem chrakteryzuje głównie bardzo duża przewaga importu z tego kraju nad naszym eksportem utrzymująca się od długiego czasu. W 2015 roku eksport z Polski do Bangladeszu wynosił niespełna 21 mln EUR, natomiast import z Bangladeszu do Polski, zdominowany w głównej mierze przez wyroby tekstylne, wynosił nieco ponad 761 mln EUR.

   

  Ludowa Republika Bangladeszu

  Przepisy fitosanitarne w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu

  Przepisy fitosanitarne w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu

  Przepisy fitosanitarne w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu:

  Centralnym organem odpowiedzialnym za wdrażanie, egzekwowanie i regulację przepisów sanitarnych i fitosanitarnych w zakresie importu roślin i produktów pochodzenia roślinnego do Bangladeszu jest Narodowa Organizacja Ochrony Roślin (National Plant Protection Organization, NPPO) lub Wydział Kwarantanny Roślin (Plant Quarantine Wing, PQW) w Departamencie Doradztwa Rolniczego Ministerstwa Rolnictwa w Ludowej Republice Bangladeszu.

  Do zakresu obowiązków Wydziału Kwarantanny Roślin należy m. in. [1]:

  - Regulacja importu roślin, produktów pochodzenia roślinnego, pożytecznych organizmów oraz materiałów opakowaniowych w sposób, który zapobiega wprowadzaniu na teren Bangladeszu szkodników kwarantannowych, zgodnie z przepisami zawartymi w porozumieniu w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych w ramach Światowej Organizacji Handlu.

  - Przeprowadzanie inspekcji ładunków zawierających rośliny, produkty pochodzenia roślinnego, pożyteczne organizmy i materiały opakowaniowe znajdujących się w obrocie międzynarodowym jeśli mają one trafić do Bangladeszu, aby ograniczyć prawdopodobieństwo wprowadzenia tychże szkodników na teren Bangladeszu.

  - Regulacja w zakresie wydawania świadectw fitosanitarnych dla eksportu produktów rolnych z Bangladeszu.

  - Przeprowadzanie odkażania i dezynfekcji ładunków zawierających rośliny, produkty pochodzenia roślinnego, pożyteczne organizmy i materiały opakowaniowe w momencie wprowadzenia tychże ładunków na teren Bangladeszu.

  - Przeprowadzanie systematycznych analiz i ocen w zakresie zagrożenia szkodnikami.

   

  Obecnie istnieje 12 punktów kwarantanny tzw. „Kategorii A” w głównych portach morskich i lotniczych w Bangladeszu, 8 punktów kwarantanny tzw. „Kategorii B” zlokalizowanych w głównych węzłach komunikacyjnych transportu drogowego i kolejowego na terenie całego kraju, oraz 10 punktów kwarantanny tzw. „Kategorii C” znajdujących się w mniejszych centrach regionalnych[2].

   

  Pełny tekst informacji.

   

  [1] ‘Plant Quarantine Act, 2011’, Government of the People’s Republic of Bangladesh. Accessed from: http://dae.portal.gov.bd/sites/default/files/files/dae.portal.gov.bd/legislative_information/173a5f5b_ac97_4cd4_99ab_721c51204290/Plant%20Quarentine%20Act%202011(English%20Version).pdf

  [2] ‘Responsibilities of the Plant Quarantine Wing’, Department of Agricultural Extension, Government of the People’s Republic of Bangladesh. Accessed from: http://www.dae.gov.bd/site/page/cfcc4aca-b6a7-479b-a992-9b4dedfa14d7

  Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016

  powrót

   

  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw

  Leżaki drewniane

  Leżaki drewniane od Sport Service to świetna propozycja na wiosnę oraz lato dla osób lubiących re...
  Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

  Leżaki ogrodowe

  Leżaki ogrodowe z oferty Sport Service to produkt idealnie nadający się do wypoczynku w nadchodzą...
  Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

  Leżaki plażowe

  Nadchodzi wyczekiwany przez wielu z nas sezon letni, planujemy więc urlopy oraz szukamy miejsc do...
  Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

  Zobacz więcej ofert