Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Przewodnik po rynku - Sri Lanka

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karol Pęczak | 2016-05-19 07:44:03
  sri lanka

  Sri Lanka

  Przewodnik po rynku - Sri Lanka

  Przewodnik po rynku - Sri Lanka

  Dlaczego warto inwestować i eksportować na Sri Lankę?

   

  1. 1. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka

  Gospodarka Sri Lanki w ostatnich latach odnotowywała stabilny wzrost na poziomie 6-7% w skali roku i jest to trend, który ma spore szanse utrzymać się w najbliższej przyszłości. Kraj korzysta z długo oczekiwanego pokoju, stąd od zawarcia porozumienia kończącego wieloletnią wojnę domową w 2009r. działania rządu skupiają się na zapewnieniu długofalowego wzrostu gospodarczego. Istotnym osiągnięciem rządu Mahindy Rajapaksy, prezydenta Sri Lanki do stycznia 2015r., było ściągnięcie do kraju znaczącej ilości inwestycji oraz zwiększenie obrotów handlowych. Obecny rząd pod wodzą Maithripali Siriseny zdaje się kontynuować ten trend, kładąc jednocześnie nacisk na zwiększenie transparentności, obniżenie korupcji i nepotyzmu oraz zwiększenie ogólnej wiarygodności i przewidywalności wobec inwestorów. To, w połączeniu z niską inflacją (3,3% w 2014r.) i relatywnie zdrowym stanem finansów publicznych, czyni Sri Lankę jednym z najciekawszych, wśród krajów Azji Południowej, miejsc do inwestowania.

  Strategia rozwoju inwestycji w kraju opiera się na siedmiu sektorach: turystyce, energii odnawialnej, produkcji, outsourcingu procesów biznesowych, infrastrukturze, edukacji oraz rolnictwie. Poniżej krótkie omówienie każdego z nich:

  1) Turystyka. Sri Lanka od dawna jest krajem będącym jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Bogate dziedzictwo kulturowe, zróżnicowane środowisko naturalne oraz wspaniałe plaże, sprawiają, że kraj ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Do wzrostu turystyki w ostatnich latach przyczyniło się ustabilizowanie sytuacji politycznej w kraju, stąd w 2012r. Sri Lankę odwiedziła rekordowa liczba przeszło miliona turystów, co stanowiło 17,5% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Kraj liczy na wzrost ilości odwiedzających do 2,5 miliona w roku 2016 i 4 milionów do roku 2020. Najbardziej istotnymi dziedzinami dla lankijskiej turystyki są: luksusowe hotele, rozrywka, pola golfowe, parki rozrywki, ośrodki agro- i ekoturystyczne oraz lokalny transport turystyczny. Więcej informacji dotyczących inwestycji w turystykę na Sri Lance: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/tourism-sector-sl.pdf.

  2) Energia odnawialna. Rząd Sri Lanki przywiązuje wagę do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym kraju. Kraj potrzebuje jednak inwestycji by osiągnąć zamierzony cel, którym jest 20% udział energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii w kraju do 2020r. Stąd, kluczowymi dziedzinami dla lankijskiej energetyki odnawialnej są energia wodna, wiatrowa i słoneczna oraz technologie pozwalające na lepsze zarządzanie energią i zwiększenie efektywności. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/sectors/renewable-energy-Sl.pdf.

  3) Produkcja. Przemysł odpowiada za około 1/3 gospodarki kraju i 1/4 zatrudnienia na Sri Lance. Władze kraju chcą, by sektor ten, obok turystyki, stanowił główną siłę napędową rozwoju gospodarczego. Najbardziej rozbudowanymi gałęziami przemysłu na Sri Lance są: tekstylia, wyroby gumowe, przetwórstwo ropy naftowej, obróbka kamieni szlachetnych, przemysł maszynowy oraz przetwórstwo herbaty. Więcej informacji na temat inwestycji w przemysł na Sri Lance: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/manufacturing-sector-sl.pdf.

  4) Outsourcing procesów biznesowych. W ostatnich latach Sri Lanka stała się jedną z wiodących lokalizacji dla outsourcingu procesów biznesowych. W 2014r. firma konsultingowa A. T. Kearney opublikowała kolejną edycję Global Services Location Index, w którym Sri Lanka zajęła wysokie 16. miejsce (na 51 możliwych). Na wysoką atrakcyjność Sri Lanki w sektorze BPO wpływa względnie wysoki poziom edukacji w kraju, znajomość języka angielskiego wśród społeczeństwa oraz niskie koszty prowadzenia takiej działalności (w porównaniu do bardziej rozwiniętych państw. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/sectors/it-bpo-sector-sl.pdf.

  5) Infrastruktura. Biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik wzrostu gospodarczego, naturalne jest, że Sri Lanka potrzebuje wzmożonych nakładów na rozwój infrastruktury, dotychczas w wielu miejscach zaniedbanej, a w niektórych częściach kraju (zwłaszcza na północy) zniszczonej przez działania wojenne. Sektor budowlany przeżywa obecnie gwałtowny rozwój i stanowi około 7% PKB kraju. Wśród najbardziej istotnych sfer potencjalnych inwestycji w infrastrukturę należy wymienić przede wszystkim budownictwo mieszkalne i biurowe, gospodarkę wodną i odpadami, infrastrukturę przemysłową oraz transportową. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/infrastructure-sector-sl.pdf.

  6) Edukacja. Rząd Sri Lanki kładzie duży nacisk na rozwój kapitału ludzkiego, stąd zapotrzebowanie na inwestycje w edukację wyższą, zawodową oraz usługi edukacyjne dla osób dorosłych. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/education-sector-sl.pdf.

  7) Rolnictwo. Sektor rolniczy ciągle stanowi istotny element lankijskiej gospodarki. Należy podkreślić, że Sri Lanka jest jednym z największych producentów herbaty na świecie oraz produkuje znaczące ilości żywności (szczególnie ryżu) oraz kauczuku. W związku z tym istnieje silne zapotrzebowanie na inwestycje w tym sektorze, szczególnie w sferze infrastruktury rolniczej (irrygacja) oraz zaawansowanych technologii (by zwiększyć efektywność produkcji). Więcej informacji na ten temat: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/Agriculture-Sector-bro.pdf.

   

  1. 2. Wysoki rozwój społeczny

  Sri Lanka jest niekwestionowanym liderem regionu jeśli chodzi o wskaźniki dotyczące rozwoju społecznego – kraj cieszy się bardzo niskim odsetkiem analfabetyzmu, jest także jedynym krajem regionu zakwalifikowanym jako wysoko rozwinięty według wskaźnika Human Development Index (HDI). To zaś, w połączeniu z powszechną znajomością języka angielskiego wśród mieszkańców kraju, czyni ze Sri Lanki dobrą lokalizację do inwestycji. Istotna jest także dostępność do taniej siły roboczej. Dzięki temu Sri Lanka jest atrakcyjna również dla bardziej zaawanasowanych inwestycji.

  1. 3. Rozwinięta infrastruktura

  W porównaniu do pozostałych państw Azji Południowej, Sri Lanka wypada korzystnie również jeśli chodzi o infrastrukturę transportową, zarówno jeśli chodzi o transport krajowy jak i międzynarodowy. Kraj posiada rozwiniętą sieć utwardzonych dróg, z rosnącym udziałem nowoczesnych autostrad. W transporcie krajowym, istotną rolę odgrywa również kolej. Jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to Sri Lanka posiada dwa międzynarodowe porty lotnicze – głównym lotniskiem jest Bandaranaike International Airport (obecnie rozbudowywane) położone ok. 35km od stolicy kraju, oraz niedawno oddane do użytku lotnisko w Mattali, w pobliżu portowego miasta Hambantota. Niewątpliwie największym atutem infrastruktury kraju są porty morskie. Największym jest port w Colombo, rozbudowany dzięki inwestycjom chińskim, obecnie największy port w Azji Południowej (pod względem przeładunku), który dzięki nowoczesnym instalacjom i strategicznemu położeniu deklasuje inne porty regionu w tym w Indiach. W najbliższych latach spodziewa się, że port w Colombo będzie w stanie konkurować z największymi portami w basenie Oceanu Indyjskiego, takimi jak port w Dubaju, czy w Singapurze. Drugim ważnym elementem infrastruktury kraju jest port w Hambantota, również rozwinięty dzięki inwestycjom z Chin.

  Biorąc pod uwagę nakłady rządu na rozwój infrastruktury, strategiczne położenie Sri Lanki oraz rosnące zainteresowanie tym krajem, należy spodziewać się, że w najbliższych latach kraj ten stanie się istotnym węzłem komunikacyjnym i handlowym w rejonie Azji i Pacyfiku.

  1. 4. Strategiczne położenie

  Sri Lanka położona jest w samym sercu Oceanu Indyjskiego. W pobliżu tego kraju, przecinają się główne morskie szlaki komunikacyjne świata, łączące Azję z Europą, Bliskim Wschodem i Afryką. Bardzo ważny jest również fakt, iż Sri Lanka posiada wiele umów o wolnym handlu oraz o handlu preferencyjnym, co potencjalnie czyni z tego kraju dobrą bazę do prowadzenia handlu w regionie. Kraj ten jest jedynym państwem, który ma podpisany układ o wolnym handlu zarówno z Indiami jak i Pakistanem, co poza dogodnym dostępem do rynków obu krajów, tworzy z kraju naturalnego pośrednika w handlu między tymi, wzajemnie wrogimi, krajami. Ponadto Sri Lanka jest także członkiem układu SAFTA (South Asia Free Trade Agreement), który w przypadku pełnej implementacji da towarom ze Sri Lanki swobodny dostęp do rynków krajów Azji Południowej – poza Indiami i Pakistanem – Afganistanu, Bhutanu, Bangladeszu, Malediwów oraz Nepalu. Należy również podkreślić, że Sri Lanka jest stroną układów o handlu preferencyjnym z Japonią, USA, Unią Europejską, Kanadą, Norwegią, Szwajcarią, Turcją i Nową Zelandią oraz jest stroną porozumienia APTA (Asia-Pacific Trade Agreement), które, poza Indiami i Bangladeszem, daje Sri Lance dostęp do preferencyjnego handlu z Laosem, Chinami oraz Koreą Południową.

  1. 5. Sprzyjające otoczenie instytucjonalno-prawne

  Sri Lanka plasuje się na 99. (na 189 możliwych) jeśli chodzi o łatwość prowadzenia biznesu, mierzoną przy pomocy Doing Business Index Banku Światowego. Daje to temu państwu pierwsze miejsce w Azji Południowej oraz 16. miejsce w swojej grupie dochodowej (państwa o średnim-niższym dochodzie). Na ten stan rzeczy składa się kilka czynników. Konstytucja Sri Lanki zawiera przepisy chroniące inwestycje zagraniczne, co uniemożliwia ich nacjonalizację, kraj posiada też, w porównaniu do innych krajów regionu, względnie przejrzyste przepisy i struktury instytucjonalne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma przeciwwskazań by firma zagraniczna założona na Sri Lance była w 100% własnością podmiotu zagranicznego, nie ma również problemu by całość zysków wyprowadzać poza Sri Lankę. Prawo krajowe pozawala na wynajem nieruchomości (w tym ziemi) przez obcokrajowców na okres do 99 lat, miejscowe regulacje pozwalają także na zakup ziemi, jednak przejęcie pełni praw własności możliwe jest dopiero po 20 latach. Kraj respektuje międzynarodowe regulacje dotyczące własności intelektualnej. Polityka rządu Sri Lanki dąży do liberalizacji kraju, stąd kwestie związane z bankowością i przepływami kapitału są względnie swobodne.

  1. 6. Stabilność polityczna

  W 2009 roku zakończyła się trwająca przeszło ćwierć wieku wojna domowa na Sri Lance. Mimo iż zawarcie pokoju nie kończy wszystkich problemów związanych z konfliktem (takich jak rozliczenie zbrodni popełnionych w jego czasie, czy pojednanie narodu i odbudowa zniszczonych terenów), to można stwierdzić iż kraj jest na dobrej drodze do uzyskania stabilności politycznej, a perspektywa wznowienia konfliktu wydaje się obecnie bardzo mało prawdopodobna. Rząd Sri Lanki skupia się obecnie na stworzeniu warunków do zapewnienia stabilnego rozwoju gospodarczego oraz budowy demokracji. Mimo iż kraj nie jest wolny od problemów, takich jak korupcja, czy nepotyzm, to tegoroczna zmiana ekipy rządzącej niesie ze sobą nadzieję na poprawę jakości rządów. Prezydent Maithripala Sirisena za główny cel postawił sobie przeprowadzenie niezbędnych reform politycznych i ekonomicznych. Stąd należy się spodziewać, że zabezpieczy on dalszy wzrost gospodarki Sri Lanki oraz doprowadzi do polepszenia stosunków z Zachodem i Indiam (dotychczas Sri Lanka utrzymywała ścisłe relacje głównie z Chinami) co ściągnie do kraju więcej inwestycji.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Sri Lanka

  SRI LANKA - informacje ogólne

  SRI LANKA - informacje ogólne

   

   

  Demokratyczna Republika Sri Lanki do 1972 roku nosiła nazwę Cejlon (tak samo jak stolica). Wyspa leży na południu od Półwyspu Indyjskiego, na Oceanie Indyjskim. Do państwa należą także 23 maleńkie wysepki.

  W 2009 roku zakończyła się trwająca przeszło ćwierć wieku wojna domowa na Sri Lance. Mimo iż zawarcie pokoju nie kończy wszystkich problemów związanych z konfliktem (takich jak rozliczenie zbrodni popełnionych w jego czasie, czy pojednanie narodu i odbudowa zniszczonych terenów), to można stwierdzić iż kraj jest na dobrej drodze do uzyskania stabilności politycznej, a perspektywa wznowienia konfliktu wydaje się obecnie bardzo mało prawdopodobna. Rząd Sri Lanki skupia się obecnie na stworzeniu warunków do zapewnienia stabilnego rozwoju gospodarczego oraz budowy demokracji. Mimo iż kraj nie jest wolny od problemów, takich jak korupcja, czy nepotyzm, to tegoroczna zmiana ekipy rządzącej niesie ze sobą nadzieję na poprawę jakości rządów. Prezydent Maithripala Sirisena za główny cel postawił sobie przeprowadzenie niezbędnych reform politycznych i ekonomicznych. Stąd należy się spodziewać, że zabezpieczy on dalszy wzrost gospodarki Sri Lanki oraz doprowadzi do polepszenia stosunków z Zachodem i Indiam (dotychczas Sri Lanka utrzymywała ścisłe relacje głównie z Chinami) co ściągnie do kraju więcej inwestycji.


  Spośród 21,6 milionów mieszkańców żyjących w Demokratyczno-Socjalistycznej Republice Sri Lanki, 2 miliony mieszkają w Kolombo, w stolicy kraju. 74% mieszkańców należy do grupy etnicznej Syngalezów, 18% do Tamilów, a 7% potomkowie Arabów, Maurowie, przy czym większość syngaleska jest buddystami, Tamilowie Hindusami a Maurowie, muzułmanami.

  Konflikt między grupami etnicznymi wybuchł wcześnie, jeszcze w starożytności, 200 lat przed Chrystusem. Buddyjskie obszary północne były zawsze celem ekspansji tamilskiego braminizmu, ale szczególnie w XIII wieku, kiedy utworzono Królestwo Tamilów na północy wyspy.


  W XVI wieku na wyspy przybyli Portugalczycy, zajmując wybrzeża i nawracając na chrześcijaństwo. Potem wyspy zdobyli Holendrzy, wypierając Portugalczyków i Holendrów, Brytyjczycy nazywali wyspę Cejlonem i przyłączyli ją do brytyjskich Indii, czyniąc z mieszkańców niewolników przy uprawach herbaty i kawy.

  Od końca XVIII wieku w społeczeństwie syngaleskim obudziła się świadomość narodowa i historyczna stająca się impulsem do ruchów niepodległościowych. Pomimo jej uzyskania w 1948 roku, konflikt nie wygasł i w zarzewiu politycznych konfliktów o podłożu socjalnym, nienawiść rasowa pogłębiała się z czasem.

  Do kraju przybyła ideologia marksistowska z komunizmem, pogłębiały się dodatkowo nastroje nacjonalistyczne obu grup etnicznych, buddyjskiej - syngaleskiej, tamilskiej - hinduistycznej. Zwyciężczyni wyborów w 1960 roku, żona zamordowanego w rok wcześniej dyktatora Salomona Bandaranaikesa, pierwsza kobieta, która trzykrotnie była premierem Sri Lanki, Sirimavo Rattwate Dias Bandaranaike kontynuowała agresywną politykę wyniszczającą hinduską i chrześcijańską mniejszość.

  Po umocnieniu władzy dodatkowo w 1970 roku przeprowadziła reformy, wprowadzając komunizm, a w 1972 roku reformując konstytucję, zmieniła nazwę kraju na Demokratyczną Republikę Sri Lanki.

  Prześladowania rasowe doprowadziły do wybuchu krwawej wojny domowej w 1983 roku, która trwa do dziś. Od końca lat osiemdziesiątych, do zamachu bombowego w 1993 r. krajem rządził prezydent Ranasinghe Premadasa. Pomimo napiętej sytuacji wewnątrz kraju, sytuacja gospodarcza jest stabilna.

  Towarami importowanymi są głównie produkty przemysłu ciężkiego, maszyny, narzędzia, pojazdy rolnicze. Sri Lanka eksportuje kauczuk, kakao, metale szlachetne, dodatkowo trzeba podkreślić, że po Indiach i Chinach kraj jest trzecim eksporterem herbaty.


  W 2004 roku ludność wybrzeży Sri Lanka została dotknięta tragedią Tsunami.

  W innych okolicznościach, taka katastrofa naturalna, która zdziesiątkowała ludność Sri Lanki i pozostawiła 30.000 śmiertelnych ofiar, skłoniłaby podzielony kraj do wspólnego działania w momencie narodowej klęski żywiołowej.

  Zamiast tego, na powierzchnię wypłynęły sprawy, które pozostawały nierozwiązane, pomimo porozumienia zawartego po 20-letniej wojnie między tamilskimi rebeliantami z północy i rządem z siedzibą w Kolombo.

  Religia była osią konfliktu, w którym tamilska mniejszość hinduistyczna ścierała się z syngaleską większością buddyjską w konfrontacji podsycanej przez różnice kulturowe i etniczne.

  Po tsunami Tamilowie i inne mniejszościowe grupy religijne były oburzone wobec faktu, że pomoc rządowa nie dotarła do terenów najbardziej dotkniętych, gdzie mieszkało stosunkowo niewielu buddystów.

  Dopatrzono się tu motywu religijnego. Walki wybuchły od nowa.
  W wyniku wojny domowej zginęło 70.000 osób.


  Krótka charakterystyka kraju:

   

  Stolica: Colombo


  Powierzchnia: 65.610 km2


  Język: syngaleski. W kraju mówi się także po tamilsku i angielsku.


  Populacja: w 2014 roku liczba mieszkańców wynosiła 21,6 miliony ludzi.


  Grupy etniczne: 73,8% - Syngalezi, 4,6% - Tamilowie, 7,2% - Sri Lankan Moors.


  Religią: 69% społeczeństwa to buddyści, 7,1% hinduiści, 7.6 %muzułmanie i 6,2% chrześcijanie.


  Waluta: LNR rupia lankijska


  Wzrost gospodarczy: przez ostatnie kilka lat wzrost gospodarczy utrzymuje się na poziomie 6-7%

  (wg danych "Department of Census and Statistics - Sri Lanka" wzrost gospodarczy

  w 1 kwartale 2015 roku wynosił 6,4%)


  Wskaźnik inflacji: 3,3% w 2014 roku

   

  Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015

  powrót

   

   

  Sri Lanka

  Atrakcyjność Sri Lanki jako partnera gospodarczego

  Atrakcyjność Sri Lanki jako partnera gospodarczego

  Atrakcyjność Sri Lanki jako partnera gospodarczego

   

  1. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka

  Gospodarka Sri Lanki w ostatnich latach odnotowywała stabilny wzrost na poziomie 6-7% w skali roku i jest to trend, który ma spore szanse utrzymać się w najbliższej przyszłości. Kraj korzysta z długo oczekiwanego pokoju, stąd od zawarcia porozumienia kończącego wieloletnią wojnę domową w 2009r. działania rządu skupiają się na zapewnieniu długofalowego wzrostu gospodarczego. Istotnym osiągnięciem rządu Mahindy Rajapaksy, prezydenta Sri Lanki do stycznia 2015r., było ściągnięcie do kraju znaczącej ilości inwestycji oraz zwiększenie obrotów handlowych. Obecny rząd pod wodzą Maithripali Siriseny zdaje się kontynuować ten trend, kładąc jednocześnie nacisk na zwiększenie transparentności, obniżenie korupcji i nepotyzmu oraz zwiększenie ogólnej wiarygodności i przewidywalności wobec inwestorów. To, w połączeniu z niską inflacją (3,3% w 2014r.) i relatywnie zdrowym stanem finansów publicznych, czyni Sri Lankę jednym z najciekawszych, wśród krajów Azji Południowej, miejsc do inwestowania.

  Strategia rozwoju inwestycji w kraju opiera się na siedmiu sektorach: turystyce, energii odnawialnej, produkcji, outsourcingu procesów biznesowych, infrastrukturze, edukacji oraz rolnictwie. Poniżej krótkie omówienie każdego z nich:

  1) Turystyka. Sri Lanka od dawna jest krajem będącym jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Bogate dziedzictwo kulturowe, zróżnicowane środowisko naturalne oraz wspaniałe plaże, sprawiają, że kraj ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Do wzrostu turystyki w ostatnich latach przyczyniło się ustabilizowanie sytuacji politycznej w kraju, stąd w 2012r. Sri Lankę odwiedziła rekordowa liczba przeszło miliona turystów, co stanowiło 17,5% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Kraj liczy na wzrost ilości odwiedzających do 2,5 miliona w roku 2016 i 4 milionów do roku 2020. Najbardziej istotnymi dziedzinami dla lankijskiej turystyki są: luksusowe hotele, rozrywka, pola golfowe, parki rozrywki, ośrodki agro- i ekoturystyczne oraz lokalny transport turystyczny. Więcej informacji dotyczących inwestycji w turystykę na Sri Lance: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/tourism-sector-sl.pdf.

  2) Energia odnawialna. Rząd Sri Lanki przywiązuje wagę do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym kraju. Kraj potrzebuje jednak inwestycji by osiągnąć zamierzony cel, którym jest 20% udział energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii w kraju do 2020r. Stąd, kluczowymi dziedzinami dla lankijskiej energetyki odnawialnej są energia wodna, wiatrowa i słoneczna oraz technologie pozwalające na lepsze zarządzanie energią i zwiększenie efektywności. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/sectors/renewable-energy-Sl.pdf.

  3) Produkcja. Przemysł odpowiada za około 1/3 gospodarki kraju i 1/4 zatrudnienia na Sri Lance. Władze kraju chcą, by sektor ten, obok turystyki, stanowił główną siłę napędową rozwoju gospodarczego. Najbardziej rozbudowanymi gałęziami przemysłu na Sri Lance są: tekstylia, wyroby gumowe, przetwórstwo ropy naftowej, obróbka kamieni szlachetnych, przemysł maszynowy oraz przetwórstwo herbaty. Więcej informacji na temat inwestycji w przemysł na Sri Lance: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/manufacturing-sector-sl.pdf.

  4) Outsourcing procesów biznesowych. W ostatnich latach Sri Lanka stała się jedną z wiodących lokalizacji dla outsourcingu procesów biznesowych. W 2014r. firma konsultingowa A. T. Kearney opublikowała kolejną edycję Global Services Location Index, w którym Sri Lanka zajęła wysokie 16. miejsce (na 51 możliwych). Na wysoką atrakcyjność Sri Lanki w sektorze BPO wpływa względnie wysoki poziom edukacji w kraju, znajomość języka angielskiego wśród społeczeństwa oraz niskie koszty prowadzenia takiej działalności (w porównaniu do bardziej rozwiniętych państw. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/sectors/it-bpo-sector-sl.pdf.

  5) Infrastruktura. Biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik wzrostu gospodarczego, naturalne jest, że Sri Lanka potrzebuje wzmożonych nakładów na rozwój infrastruktury, dotychczas w wielu miejscach zaniedbanej, a w niektórych częściach kraju (zwłaszcza na północy) zniszczonej przez działania wojenne. Sektor budowlany przeżywa obecnie gwałtowny rozwój i stanowi około 7% PKB kraju. Wśród najbardziej istotnych sfer potencjalnych inwestycji w infrastrukturę należy wymienić przede wszystkim budownictwo mieszkalne i biurowe, gospodarkę wodną i odpadami, infrastrukturę przemysłową oraz transportową. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/infrastructure-sector-sl.pdf.

  6) Edukacja. Rząd Sri Lanki kładzie duży nacisk na rozwój kapitału ludzkiego, stąd zapotrzebowanie na inwestycje w edukację wyższą, zawodową oraz usługi edukacyjne dla osób dorosłych. Więcej informacji: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/education-sector-sl.pdf.

  7) Rolnictwo. Sektor rolniczy ciągle stanowi istotny element lankijskiej gospodarki. Należy podkreślić, że Sri Lanka jest jednym z największych producentów herbaty na świecie oraz produkuje znaczące ilości żywności (szczególnie ryżu) oraz kauczuku. W związku z tym istnieje silne zapotrzebowanie na inwestycje w tym sektorze, szczególnie w sferze infrastruktury rolniczej (irrygacja) oraz zaawansowanych technologii (by zwiększyć efektywność produkcji). Więcej informacji na ten temat: http://opportunitysrilanka.com/wp-content/uploads/Agriculture-Sector-bro.pdf.

   

  2. Wysoki poziom rozwoju społecznego

  Sri Lanka jest niekwestionowanym liderem regionu jeśli chodzi o wskaźniki dotyczące rozwoju społecznego – kraj cieszy się bardzo niskim odsetkiem analfabetyzmu, jest także jedynym krajem regionu zakwalifikowanym jako wysoko rozwinięty według wskaźnika Human Development Index (HDI). To zaś, w połączeniu z powszechną znajomością języka angielskiego wśród mieszkańców kraju, czyni ze Sri Lanki dobrą lokalizację do inwestycji. Istotna jest także dostępność do taniej siły roboczej. Dzięki temu Sri Lanka jest atrakcyjna również dla bardziej zaawanasowanych inwestycji.

  3. Rozwinięta infrastruktura

  W porównaniu do pozostałych państw Azji Południowej, Sri Lanka wypada korzystnie również jeśli chodzi o infrastrukturę transportową, zarówno jeśli chodzi o transport krajowy jak i międzynarodowy. Kraj posiada rozwiniętą sieć utwardzonych dróg, z rosnącym udziałem nowoczesnych autostrad. W transporcie krajowym, istotną rolę odgrywa również kolej. Jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to Sri Lanka posiada dwa międzynarodowe porty lotnicze – głównym lotniskiem jest Bandaranaike International Airport (obecnie rozbudowywane) położone ok. 35km od stolicy kraju, oraz niedawno oddane do użytku lotnisko w Mattali, w pobliżu portowego miasta Hambantota. Niewątpliwie największym atutem infrastruktury kraju są porty morskie. Największym jest port w Colombo, rozbudowany dzięki inwestycjom chińskim, obecnie największy port w Azji Południowej (pod względem przeładunku), który dzięki nowoczesnym instalacjom i strategicznemu położeniu deklasuje inne porty regionu w tym w Indiach. W najbliższych latach spodziewa się, że port w Colombo będzie w stanie konkurować z największymi portami w basenie Oceanu Indyjskiego, takimi jak port w Dubaju, czy w Singapurze. Drugim ważnym elementem infrastruktury kraju jest port w Hambantota, również rozwinięty dzięki inwestycjom z Chin.

  Biorąc pod uwagę nakłady rządu na rozwój infrastruktury, strategiczne położenie Sri Lanki oraz rosnące zainteresowanie tym krajem, należy spodziewać się, że w najbliższych latach kraj ten stanie się istotnym węzłem komunikacyjnym i handlowym w rejonie Azji i Pacyfiku.

  4. Strategiczne położenie

  Sri Lanka położona jest w samym sercu Oceanu Indyjskiego. W pobliżu tego kraju, przecinają się główne morskie szlaki komunikacyjne świata, łączące Azję z Europą, Bliskim Wschodem i Afryką. Bardzo ważny jest również fakt, iż Sri Lanka posiada wiele umów o wolnym handlu oraz o handlu preferencyjnym, co potencjalnie czyni z tego kraju dobrą bazę do prowadzenia handlu w regionie. Kraj ten jest jedynym państwem, który ma podpisany układ o wolnym handlu zarówno z Indiami jak i Pakistanem, co poza dogodnym dostępem do rynków obu krajów, tworzy z kraju naturalnego pośrednika w handlu między tymi, wzajemnie wrogimi, krajami. Ponadto Sri Lanka jest także członkiem układu SAFTA (South Asia Free Trade Agreement), który w przypadku pełnej implementacji da towarom ze Sri Lanki swobodny dostęp do rynków krajów Azji Południowej – poza Indiami i Pakistanem – Afganistanu, Bhutanu, Bangladeszu, Malediwów oraz Nepalu. Należy również podkreślić, że Sri Lanka jest stroną układów o handlu preferencyjnym z Japonią, USA, Unią Europejską, Kanadą, Norwegią, Szwajcarią, Turcją i Nową Zelandią oraz jest stroną porozumienia APTA (Asia-Pacific Trade Agreement), które, poza Indiami i Bangladeszem, daje Sri Lance dostęp do preferencyjnego handlu z Laosem, Chinami oraz Koreą Południową.

  5. Sprzyjające otoczenie instytucjonalno-prawne

  Sri Lanka plasuje się na 99. (na 189 możliwych) jeśli chodzi o łatwość prowadzenia biznesu, mierzoną przy pomocy Doing Business Index Banku Światowego. Daje to temu państwu pierwsze miejsce w Azji Południowej oraz 16. miejsce w swojej grupie dochodowej (państwa o średnim-niższym dochodzie). Na ten stan rzeczy składa się kilka czynników. Konstytucja Sri Lanki zawiera przepisy chroniące inwestycje zagraniczne, co uniemożliwia ich nacjonalizację, kraj posiada też, w porównaniu do innych krajów regionu, względnie przejrzyste przepisy i struktury instytucjonalne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma przeciwwskazań by firma zagraniczna założona na Sri Lance była w 100% własnością podmiotu zagranicznego, nie ma również problemu by całość zysków wyprowadzać poza Sri Lankę. Prawo krajowe pozawala na wynajem nieruchomości (w tym ziemi) przez obcokrajowców na okres do 99 lat, miejscowe regulacje pozwalają także na zakup ziemi, jednak przejęcie pełni praw własności możliwe jest dopiero po 20 latach. Kraj respektuje międzynarodowe regulacje dotyczące własności intelektualnej. Polityka rządu Sri Lanki dąży do liberalizacji kraju, stąd kwestie związane z bankowością i przepływami kapitału są względnie swobodne.

   

  6. Stabilność polityczna

  W 2009 roku zakończyła się trwająca przeszło ćwierć wieku wojna domowa na Sri Lance. Mimo iż zawarcie pokoju nie kończy wszystkich problemów związanych z konfliktem (takich jak rozliczenie zbrodni popełnionych w jego czasie, czy pojednanie narodu i odbudowa zniszczonych terenów), to można stwierdzić iż kraj jest na dobrej drodze do uzyskania stabilności politycznej, a perspektywa wznowienia konfliktu wydaje się obecnie bardzo mało prawdopodobna. Rząd Sri Lanki skupia się obecnie na stworzeniu warunków do zapewnienia stabilnego rozwoju gospodarczego oraz budowy demokracji. Mimo iż kraj nie jest wolny od problemów, takich jak korupcja, czy nepotyzm, to tegoroczna zmiana ekipy rządzącej niesie ze sobą nadzieję na poprawę jakości rządów. Prezydent Maithripala Sirisena za główny cel postawił sobie przeprowadzenie niezbędnych reform politycznych i ekonomicznych. Stąd należy się spodziewać, że zabezpieczy on dalszy wzrost gospodarki Sri Lanki oraz doprowadzi do polepszenia stosunków z Zachodem i Indiam (dotychczas Sri Lanka utrzymywała ścisłe relacje głównie z Chinami) co ściągnie do kraju więcej inwestycji.

  Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015

  powrót

   

   

  Sri Lanka

  Przewodnik po rynku

  Przewodnik po rynku

  ludność: 21,48 mln (lipiec 2012),

  społeczeństwo: Syngalezi (75% społeczeństwa, buddyści), Tamilowie (17%, wyznawcy hinduizmu), muzułmanie (7%),

  stolica: Sri Dźajawardanapura Kotte – miasto na przedmieściach dawnej stolicy – Kolombo, największego miasta (750 tys.) i głównego port kraju,

  bezrobocie: 21,3 %

  struktura PKB: usługi 42,4 %, rolnictwo 31,8 %, przemysł 25,8 %

  PKB per capita: 6.100,00 USD (2012, wg. MFW)

   

  Pełny tekst przewodnika

  Do pobrania

  Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014

  powrót

   

   

   

  Sri Lanka

  Przepisy w zakresie importu roślin i materiału roślinnego na Sri Lankę

  Przepisy w zakresie importu roślin i materiału roślinnego na Sri Lankę

  Wszelkie przepisy i regulacje prawne a także kwestie związane z implementacją, egzekwowaniem i uregulowaniem procedur dotyczących importu w jakimkolwiek celu roślin oraz / lub materiału roślinnego na Sri Lankę uchwalane są i podlegają Departamentowi Rolnictwa Ministerstwa Rolnictwa na Sri Lance.

  Jedną z wielu komórek, jakie podlegają Departamentowi Rolnictwa jest Wydział ds. Certyfikacji Nasion i Ochrony Roślin, który odpowiada także za przepisy i regulacje dotyczące importu do kraju wszelkich roślin oraz / lub materiału roślinnego.

  Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami na Sri Lankę można importować materiał roślinny w postaci pyłków, kultur in vitro, nasion, siewek, owoców, nieukorzenionych sadzonek, kłączy, zbóż, bulw, świeżo ukorzenionych sadzonek oraz roślin ustabilizowanych. Natomiast nie można importować na Sri Lankę organizmów modyfikowanych genetycznie ani żywych zmodyfikowanych organizmów.

  Departament Rolnictwa zezwala na import materiału roślinnego na Sri Lankę z przeznaczeniem na różne cele, w tym jako rośliny mateczne, do rozmnażania i na eksport, do uprawy kwiatów ciętych, do celów dekoracyjnych, dla celów biznesowych hodowcy lub docelowo do przetwarzania, spożycia lub sprzedaży.

  Niemniej jednak istnieje szereg ograniczeń np. związanych z rodzajem materiału roślinnego czy skrzyżowanych odmian jakie importer planuje zaimportować, występowaniem w kraju pochodzenia szkodników związanych z danego rodzaju odmianą rośliny, procedurami w zakresie dezynfekcji / fumigacji stosowanymi w stosunku do poszczególnych towarów, itd.

  Według obowiązujących przepisów wszelkie rośliny oraz / lub materiał roślinny musi posiadać standaryzowane świadectwo fitosanitarne wydane przez odpowiednie władze kraju, z którego pochodzi importowany towar. Zgodnie z wymogami Departamentu Rolnictwa świadectwa sanitarne winny być zgodne z modelowym świadectwem przewidzianym przez Międzynarodową Konwencję dotyczącą Ochrony Roślin (International Plant Protection Convention, IPPC). Co więcej, świadectwo fitosanitarne winno być wydane nie wcześniej niż na 14 dni przed wysyłką ładunku.

   

  Pełny tekst opracowania w załączeniu.

  Do pobrania

  Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015

  powrót

   

   

   

  Sri Lanka

  Podstawowe informacje wizowe dla obywateli polskich udających się na Sri Lankę

  Podstawowe informacje wizowe dla obywateli polskich udających się na Sri Lankę

  Informacja konsularna w sprawie wydawania wiz na Sri Lankę znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw zagranicznych:

  http://www.newdelhi.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/informator_dla_turystow/sri_lanka/

   

  Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015

  powrót

   

   

   

  Sri Lanka

  ETYKIETA W BIZNESIE -czyli pierwsze kroki na Sri Lance

  ETYKIETA W BIZNESIE -czyli pierwsze kroki na Sri Lance

  Meeting and Greeting

  o Typical greetings depend on the ethnic group people belong to but as a foreigner you will not be expected to be aware of such differences.
  o However one can sum up the main styles of greeting in Sri Lanka:
  o The older generation of Sri Lankans will use the "namaste" (palms clasped together as if in prayer at chin level with a slight nod of the head).
  o The Sinhalese may say "ayubowan." (may you be blessed with a long life)
  o Tamils would say "vanakkam." (may you be blessed with a long life)
  o In informal settings you may also hear "kuhomadu" (How do you do?).
  o The younger people generally shake hands.
  o Many Sri Lankan women will refrain from physical contact with a man outside their family so always wait to see if a woman extends her hand or not.
  o When addressing people you should always use the appropriate title followed by the surname. Always wait for the other party to move to a first name basis.

  Gift Giving Etiquette

  In Sri Lanka gifts are usually given at birthdays and religions holidays. As a rule gifts are not usually lavish or expensive but symbolic.
  As with other etiquette pointers about Sri Lanka there will be differences due to the ethnic/religious diversity of the country but here are some general gift giving etiquette rules:
  o Avoid flowers - they are used in mourning.
  o Only give alcohol if you are sure the recipient drinks.
  o White or black are the colours of funerals and mourning.
  o If the recipient is Muslim avoid pig products, alcohol or any foodstuffs that contain meat (unless "halal")
  o Hindus should not be given gifts made of leather. .
  o Give and receive gifts with two hands. To demonstrate graciousness, some Sri Lankans will touch their right forearm with their left hand while offering the gift with their right hand.
  o Gifts are generally not opened when received.
  o Any gift received should be reciprocated.

  Dining Etiquette

  o Sri Lankans enjoy coming together at meal time as a family or with friends.
  o If you are invited somewhere at 7pm to eat it is likely you may wait a few hours before the food arrives, so don't go with an empty belly.
  o Wait to be shown your seat. There is often a protocol to be followed.
  o You may be asked if you would like to wash your hands before and after sitting down to a meal. You should take up the offer.
  o Depending on the situation you may be served food on to your plate or be expected to serve yourself.
  o Keep elbows off the table.
  o Use your right hands to eat.
  o Use bread or small balls of rice to scoop food off your plate.
  o You may be offered or served second helpings. If you do not want more and it has already been put on your plate, there is no need to eat it.
  o Leaving a small amount of food on your plate indicates that you have eaten you full. Finishing all your food means that you are still hungry.
  o Expect to leave within half an hour after the meal ends. Most socializing occurs before the meal.

  Business Etiquette & Protocol in Sri Lanka

  Meeting and Greeting

  Sri Lankan business etiquette can be rather formal. Always remember that as a guest you will be given some leeway in terms of appreciating all the cultural nuances, but it is still best to try and adhere to some of the local customs.

  o Shaking hands is the most common form of greeting.
  o Handshakes are firm.
  o Greetings are given upon meeting and leaving.
  o Men may shake hands with other men and women may shake hands with other women.
  o Many Sri Lankan women may not want to shake hands with men. Wait for a woman to extend her hand.
  o As with most hierarchical cultures, Sri Lankans use titles.
  o If someone does not have a professional title, use the honorific title "Sir" or "Madam".
  o Titles are used with the person's name or the surname.
  o Wait to be invited before using someone's first name.

  Business Card Etiquette

  o Business cards are usually exchanged after an initial handshake and greeting.
  o Titles and qualifications are important so be sure to add them to your card.
  o Having one side of your business card translated into Sinhala or Tamil is a nice touch but not crucial.
  o Always present your business card with two hands.
  o Treat people's business cards with respect - so keep don't put them into pockets, draw on them or use them in any manner that may be disrespectful.

  Communication

  o Maintaining face is important for all communication.
  o Do not put people in awkward positions or under pressure. Never openly criticise people.
  o Sri Lankans are very non-confrontational in their communication style and it is important to try and read between the lines. They may say one thing but mean another and it is up to the listener to work out the message.
  o Watch for long pauses, avoidance of eye contact or blatant tactics of evasion.

  Business Meetings

  o As relationships are so important for business it is always wise to invest time in relationship-building conversations at the start of any meetings.
  o The Sri Lankans will want to feel at ease with you and at least have a small bit of background about you before they will feel comfortable doing business or discussing business with you.
  o In fact a first meeting with a company should be approached as purely a relationship building exercise.
  o Prior to a meeting it may be worth while sending some background information on your company, the attendees and an agenda for the meeting.
  o Meetings may be interrupted by other business but this should not be interpreted as rude in any way.
  o Initial meetings will usually take place with middle ranking personnel who gather information to present to the decision maker. Getting to the decision maker through them is based on establishing good rapport and having a solid proposal.
  o Remember only the top level person at a company will usually make decisions so be patient and do your best to meet the person face-to-face.

  Galeria

  • Srilanka

   

   

   

   

  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw

  Leżaki drewniane

  Leżaki drewniane od Sport Service to świetna propozycja na wiosnę oraz lato dla osób lubiących re...
  Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

  Leżaki ogrodowe

  Leżaki ogrodowe z oferty Sport Service to produkt idealnie nadający się do wypoczynku w nadchodzą...
  Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

  Leżaki plażowe

  Nadchodzi wyczekiwany przez wielu z nas sezon letni, planujemy więc urlopy oraz szukamy miejsc do...
  Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

  Zobacz więcej ofert