Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIndyjski elementarz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:44:26
indie, new delhi, ludność

Indie to drugie po Chinach najludniejsze państwo świata, z ponad 1,2 mld mieszkańców. Kraj leży w Azji Południowej i zajmuje większość subkontynentu indyjskiego.

 

 

Republika Indii - w skrócie Indie - (hindi, transliteracja: Bhārat, Bhārat Gaṇarājya, transkrypcja: Bharat, Bharat Ganaradźja; ang. India, Republic of India) – zajmuje siódmą pozycję na świecie pod względem powierzchni. Kraj rozciąga się na obszarze 3.287.590 km kw. Dane te mogą się różnić w zależności od źródeł, co wynika z roszczeń granicznych poszczególnych państw.

Indie graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Mjanmarem i Bangladeszem, a przez Zatokę Mannar i cieśninę Palk - także ze Sri Lanką.

 

 

 

Indie są demokratyczną republiką federacyjną. Kraj jest podzielony na 28 stanów i siedem terytoriów (administracja jest wykonywana w nich bezpośrednio przez urzędników mianowanych i odwoływanych przez prezydenta Indii). Stolicą kraju jest Nowe Delhi.

Językiem urzędowym jest hindi, ale – z uwagi na kolonialną przeszłość tego regionu – angielski pełni rolę języka pomocniczego, łącznikowego. Znaczna część ludności, zwłaszcza mieszkańcy południowych stanów Indii, odnosi się wrogo do prób zastąpienia w urzędach angielskiego językiem hindi, uważając, że stanowi to niedopuszczalny zamach na ich autonomię. Ponadto, istnieje jeszcze 21 języków konstytucyjnych, dopuszczalnych jako języki wykładowe i urzędowe w określonych stanach.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

Najludniejszym miastem Indii jest Mumbaj – ponad 18,4 mln mieszkańców, następnie Delhi – 16,3 mln osób (ale jeśli brać pod uwagę całą aglomerację Delhi, tj. wraz z Gurgaonem, Faridabadem, Noidą and Ghaziabadem, to najbardziej zaludnione miasto z 21,7 mln mieszkańców). Kolejne miejsca w tym rankingu zajmują: Kalkuta -14,1 mln, Czenaj - 8,7 mln i Bangalur - 8,5 mln mieszkańców. Dane te należy traktować jednak szacunkowo. Prawdziwe liczby mogą być znacznie wyższe ze względu na migrację wewnętrzną, ogromną rzeszę bezdomnych i rozciągające się na przedmieściach miast duże obszary slumsów.

 

 

Indie są krajem niejednolitym kulturowo. Podziały kulturowe istnieją na płaszczyźnie terytorialnej, religijnej i językowej. Ludność Indii tworzy sześć grup antropologicznych: indoaryjska (ok. 72 proc. ludności), drawidyjska (25 proc.), australoidalna, mongoloidalna, europoidalna i negroidalna.

 

 

Jednostką monetarną Indii jest rupia (INR lub Rs). Rupia indyjska jest podzielona na 100 paisów. Wyłączną władzą powołaną do emisji waluty indyjskiej jest RBI (Bank Rezerw Indii). Banknoty RBI mają pełne pokrycie w złocie w sztabach, obcych papierach wartościowych, monetach oraz papierach wartościowych rządu indyjskiego. Rupii indyjskiej nie można swobodnie wymieniać na obce waluty i wszelkie transakcje wymiany są dokonywane przez instytucje upoważnione do tego przez RBI (np. autoryzowany kantor). Zakup obcej waluty jest możliwy za zadeklarowaniem celu jej użycia. Użycie odbiegające od zadeklarowanego jest uważane za niezgodne z Aktem Zarządu Wymian Zagranicznych (ang. Foreign Exchange Management Act, 1999 – FEMA)

 

Indie w międzynarodowych organizacjach

 

Indie uczestniczą w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze ekonomicznym. W WTO są od 1995 r., a w GATT - od 1947 r. W początkowym okresie istnienia WTO Indie nie angażowały się aktywnie w negocjacje wielostronne. W ostatnich paru latach stały się swoistym liderem grupy krajów rozwijających się i jednym z najważniejszych uczestników negocjacji w ramach rundy DOHA. Są członkiem różnych ugrupowań, które powstały w procesie negocjacji, w tym G4 - grupujące obok Indii i Brazylii także USA i UE oraz G6 – skupiające dodatkowo Australię i Japonię, a ostatnio także G20, w skład którego wchodzą kraje rozwinięte i tzw. „emerging economies”. W procesie negocjacji Indie zdecydowanie bronią stanowiska, że rezultat rundy Doha powinien przede wszystkim przynieść korzyści krajom rozwijającym się. Nie powinny być one narażone na to, aby produkty subsydiowane z krajów rozwijających się miały swobodny dostęp na ich rynki.

Indie nie są członkiem OECD, jednakże współpracują z OECD Centre for Co-operation with Non-Members (CCNM) oraz jako kraj obserwator uczestniczą w niektórych komitetach. Ze względu na znaczenie, jakie Indie odgrywają w gospodarce światowej, zostały one uznane przez OECD za jedno z pięciu państw (obok Brazylii, Chin, Indonezji i Republiki Południowej Afryki), z którymi organizacja ta postanowiła zacieśnić kontakty w ramach „Enhanced Engagement”. W ramach tej bliższej współpracy Indie podlegają regularnym statystycznym badaniom ekonomicznym, mają dostęp do instrumentów ekonomicznych, a dane dotyczące gospodarki indyjskiej są zintegrowane w ramach raportów statystycznych oraz systemów informatycznych organizacji.

Indie należą również m.in. do ONZ i szeregu organizacji systemu Narodów Zjednoczonych, Ruchu Państw Niezaangażowanych (NAM), członkiem World Trade Organisation (WTO – członek od 1995 r. - GATT od 1947), Światowej Organizacji Turystycznej (WTrO), członkiem Banku Światowego (IBRD), Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) i Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) oraz International Atomic Energy Agency (IAEA).

Indie są też członkiem innych organizacji ekonomicznych:

  • SAARC - South Asian Association for Regional Cooperation – Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej
  • BISMET-EC - Bangladesh-India-Myanmar-Sri Lanka-Thailand Economic Cooperation – inicjujący współpracę gospodarczą między trzema krajami SAARC i dwoma członkami ASEAN
  • IOR-ARC - Indian Ocean Rim Association for Regional Cooperation – traktowane jako regionalne forum do rozwoju warunków współpracy gospodarczej krajów basenu Oceanu Indyjskiego
  • ESCAP - Economic and Social Council for Asia and the Pacific – w 2001 r. Indie wprowadziły na forum ESCAP projekty umów dotyczących rozwoju infrastruktury, jak np. Asian Land Transport & Infrastructure Development (ALTID)
  • G20, G-15, G-24 i G-77 – występujące jako strony dialogu Północ-Południe
  • CHOGM - Commonwealth Heads of Government Meeting – członek od 1947 r.
  • ASEAN Regional Forum - od 1996 Indie zostały zaakceptowane jako tzw. „full-dialog partner”.

 

Ważne linki:

 

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w New Delhi

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

50-M (GATE-4), SHANTIPATH, CHANAKYAPURI

New Delhi 110021

India / INDIE

tel.: (+91) 11 414 96 959 fax: (+91) 11 268 92 15; +91 11 414 96 926

www.newdelhi.trade.gov.pl e-mail: newdelhi@trade.gov.pl

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

50-M Shantipath,

Chanakyapuri,

New Delhi 110 021

India / Indie

tel.: (+91) 11 414 96 959 fax: (+91) 11 268 719 14

www.newdelhi.polemb.net e-mail: info@newdheli.polemb.net

 

Administracja gospodarcza
 

Ministry of Finance

http://finmin.nic.in/

Ministry of Commerce and Industry

http://commerce.nic.in/

Ministry of Shipping

http://shipping.nic.in/

Ministry of Coal

http://coal.nic.in/

Ministry of Power

http://powermin.nic.in

Ministry of Micro, Small and Medium Enterprises

http://msme.gov.in/

Metals and Minerals Trading Corporation (MMTC)

http://www.mmtclimited.com

Ministry of Textiles

http://texmin.nic.in

 
Samorządy gospodarcze
 

Associated Chamber of commerce and Industry (ASSOCHAM)

http://www.assocham.org

Confederation of Indian Industries (CII)

http://www.cii.in

Federation of Indian Chambers of Commerce and Industry (FICCI)

http://www.ficci.com

Federation of Indian Export Organisation (FIEO)

http://www.fieo.com

Federation of Indian Micro & Small & Medium Enterprises (FISME)

http://www.fisme.org

Agricultural & Processed Food Products Export Development Authority

http://www.apeda.gov.in

Apparel Export Promotion Council

Engineering Export Promotion Council, India

http://www.aepcindia.com

http://www.eepcindia.org/