Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTablice rejestracyjne w Indiach

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karol Pęczak | 2017-05-05 12:44:12
tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne

Wszystkie pojazdy drogowe w Indiach mają rejestrację lub numer licencyjny. W Indiach tablice rejestracyjne są wydawane przez regionalne biuro transportu o określonej kompetencji terytorialnej Regional Transport Office. W Indiach w użyciu jest raczej określenie Number Plate niż Registration Table. Zgodnie z rozporządzeniem numer rejestracyjny musi składać się wyłącznie z liter łacińskich i cyfr arabskich, co przy mnogości języków używanych w poszczególnych stanach jest rozwiązaniem nader praktycznym. Co więcej formatowanie numeru umożliwia zorientowanie się, z którego stanu jest pojazd, jakie jest jego przeznaczenie itd.

Format tablic rejestracyjnych jest ustalony następująco:

- samochody prywatne i pojazdy dwukołowe z silnikiem spalinowym lub elektrycznym posiadają czarny tekst oznaczenia na białej tablicy (np. MH-01-AB-1234)

- pojazdy używane do celów komercyjnych, jak taksówki, autobusy i ciężarówki, mają czarny tekst oznaczenia na żółtej tablicy (np. KA-01-AB-1234).

-pojazdy komercyjne dostępne w wypożyczalniach mają żółty tekst oznaczenia na czarnej tablicy (np. TN.03.UB.8192).

- pojazdy należące do ambasad mają oznaczenie zawierające litery CD. Cyfry przed literami CD zawierają informację o kraju przedstawicielstwa dyplomatycznego (w przypadku Polski jest to numer 59), natomiast cyfry po tych literach są przyporządkowane poszczególnym pojazdom należącym do ambasady danego kraju, przy czym numer 1 jest zarezerwowany wyłącznie dla samochodów, którymi poruszają się ambasadorzy (w przypadku Ambasadora RP w Indiach jest to 59 CD 1). Pojazdy należące do konsulatów posiadają oznaczenie zawierające litery CC. Pojazdy należące do przedstawicielstw ONZ mają oznaczenie zawierające litery UN . We wszystkich tych przypadkach jest to biały tekst na niebieskim tle.

Prezydent Indi i rząd indyjski poruszają się pojazdami służbowymi nie posiadającymi tablic rejestracyjnych tylko złoty emblemat Indii umocowany na czerwonej płytce.

Format tekstu rejestracji składa się z następujących części:

- pierwsze dwie litery oznaczają stan lub terytorium związkowe, w którym pojazd został zarejestrowany np:

DL Delhi

JK Jammu and Kashmir

KA Karnataka

UP Uttar Pradesh

KL Kerala

WB West Bengal

- następne dwie cyfry oznaczaja dystrykt, w którym pojazd został zarejestrowany;

- trzecia część jest w zasadzie czterocyfowym indywidualnym numerem, przy czym może on być poprzedzony dwoma literami, o ile wyczerpała się możliwość wydawania dalszych numerów czterocyfrowych, co w praktyce zachodzi w dużych miastach, a takich w Indiach jest wiele;

 

Istnieje jednak pewna specyfika stanowa w oznaczaniu tablic rejestracyjnych. I tak np. w Delhi czterocyfrowy numer indywidualny jest poprzedzony trzema literami. Pierwsza z tych liter oznacza typ pojazdu - C oznacza samochody, S pojazdy dwukołowe, E pojazdy elektryczne, R pojazdy trzykołowe (jak np riksze), T taxi i pojazdy do transportu turystów.

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań

Już od wielu lat pomagamy naszym klientom w uzyskaniu odszkodowań z dowolnego rodzaju ubezpieczeń...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Doradztwo/consulting/edukacja, Usługi finansowe, Transport i logistyka, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert