Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodstawowe informacje o kraju

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-06-27 15:19:41
indie

Indie są obecnie drugim najludniejszym państwem świata, siódmym krajem pod względem wielkości terytorium, siódmą największą gospodarkę świata i trzecią pod względem parytetu siły nabywczej. Z tempem wzrostu PKB powyżej 7% w 2016 r. Indie rozwijają się najszybciej spośród państw G20. Są także potęgą militarną z drugą pod względem wielkości największą armią na świecie, czwartym krajem o najwyższych wydatkach na obronność. Indie posiadają broń jądrową i uważane są za mocarstwo regionalne. Przewiduje się, że przy obecnym wzroście gospodarczym przed rokiem 2030 Indie będą nie tylko najludniejszym, a zarazem jednym z najmłodszych krajów, lecz także trzecią największą gospodarką na świecie.

Podstawowe informacje

Republika Indii to państwo, które uzyskało niepodległość po podziale Indii Brytyjskich w 1947 r. na Indie oraz Pakistan Zachodni i Wschodni (późniejszy Bangladesz). Położone jest w Azji Południowej i zajmuje zdecydowaną większość subkontynentu indyjskiego. Sąsiaduje na północnym zachodzie z Pakistanem, na północy z Chinami, Nepalem i Bhutanem, na północnym wschodzie z Mjanmą i Bangladeszem, a na południowym wschodzie przez zatokę Mannar i cieśninę Palk graniczy ze Sri Lanką i Malediwami. Indyjskie wyspy Andamany i Nikobary dzielą granicę morską z Tajlandią i Indonezją. Od południa Indie otoczone są Oceanem Indyjskim, od południowego zachodu Morzem Arabskim, a od południowego wschodu Zatoką Bengalską. Od północy Indie ograniczone są przez najwyższy łańcuch górski na świecie - Himalaje oraz łańcuch górski Karakorum.

 

indiemapa

Mapa podziału administracyjnego Indii. Oprac. A. Dyndo

 

Stolicą Republiki Indii jest Nowe Delhi (ang. New Delhi, h. Nai Dilli). Miasto jest częścią większego administracyjnego terytorium składającego się z 11 dystryktów zwanego Narodowym Terytorium Stołecznym Delhi (ang. National Capital Territory of Delhi.

 

Indie określane są państwem federalnym, mimo że w Konstytucji używa się terminu „związek stanów”. W skład państwa wchodzi 29 stanów i siedem terytoriów związkowych (ang. Union Territory), w tym jedno terytorium stołeczne. Największe i najbardziej zaludnione miasta to: Mumbaj (do 1995 r. oficjalną nazwą było Bombaj) - ponad 18,4 mln mieszkańców, Nowe Delhi - 16,3 mln osób (ale jeśli brać pod uwagę całą aglomerację Delhi, liczba mieszkańców wynosi 21,7 mln), Kolkata (do 2001 r. Kalkuta) - 14,1 mln; Ćennaj (do 2000 r. Madras) - 8,7 mln i Bangaluru (do 2006 r. Bangalore) - 8,5 mln mieszkańców.

 

Kultura i język

Indie to kraj wieloetniczny, wielojęzykowy i wieloreligijny. Zgodnie z artykułem 343 Konstytucji językiem oficjalnym Indii jest współczesne standardowe hindi zapisywane pismem dawanagari. Posługuje się nim prawie 500 mln Indusów, co oznacza, że jest trzecim językiem na świecie o największej liczbie użytkowników po angielskim i chińskim. Ponad połowa ludności w Indiach, przede wszystkim w północnej części, posługuje się hindi jako pierwszym lub drugimi językiem ojczystym. Język angielski ma status języka pomocniczego w administracji i sądownictwie, ale jest także powszechnie używany w biznesie, mediach, polityce i szkolnictwie oraz przez mieszkańców dużych miast indyjskich. Dodatkowo 22 języki w Indiach mają status języków urzędowych używanych na poziomie stanowym, np. dla stanu Maharasztra jest to marathi, dla Tamil Nadu język tamilski, dla Bengalu Zachodniego bengalski, dla Kerali język malajalam.

 

credits not required - Photo by Judson Moore on Unsplash
 
Posiedzenia parlamentu odbywają się w hindi lub po angielsku, ale przewodniczący może zezwolić posłowi na przemawianie w jego ojczystym języku, jeśli nie jest on w stanie wyrazić myśli ani w hindi, ani po angielsku. Taka możliwość jest często wykorzystywana współcześnie przez posłów stanów z południa Indii, którzy starają się podkreślać swoją własną tożsamość regionalną.
 
Indie są świecką republiką demokratyczną. Jednak religia stanowi bardzo ważny aspekt indyjskiej rzeczywistości. Według ostatniego, opublikowanego przez indyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (ang. Ministry of Home Affairs), spisu powszechnego z 2011 roku, 79.8% mieszkańców Indii to wyznawcy hinduizmu; 14,2% to muzułmanie (szacuje się, że wyznawców jest 189 mln, co sprawia, że Indie są drugim po Indonezji krajem na świecie, który zamieszkuje największa liczba muzułmanów); 2,3% chrześcijanie; 2,08% sikhowie, 0,84% buddyści, 0,45% wyznawcy dżinizmu.
 
W Indiach dni wolne od pracy wiążą się ze świętami państwowymi oraz ze świętami religijnymi, które prawie wszystkich mają charakter ruchomy. Wspólne dla całych Indii święta państwowe to: 1 stycznia (Nowy Rok), 26 stycznia (Dzień Republiki), 15 sierpnia (Dzień Niepodległości), 2 października (rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego). Najważniejsze święta religijne obchodzone prawie we wszystkich częściach Indii to hinduskie Daśahra, Diwali, Holi i muzułmańskie Id ul-Fitr i Id ul-Zuha oraz Muharram. Niektóre święta są celebrowane tylko w poszczególnych stanach, jak na przykład w stanie Maharsztra są to urodziny Śiwadziego obchodzone 19 lutego. Dniem wolnym od pracy jest niedziela. Co druga sobota jest niepracująca dla urzędów państwowych oraz dużych instytucji prywatnych.

 

Waluta 

credits not required - Photo by Ishant Mishra on Unsplash 2

 

Obowiązującą walutą w Republice Indii jest indyjska rupia (INR, zapisywana skrótowo jako rs. lub znakiem ₹), która wcześniej dzieliła się dodatkowo na 100 paisa (obecnie bardzo rzadko spotykane). Rupia występuje w postaci monet o nominałach: 1, 2, 5, 10 rupii oraz w banknotach o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 2000 rupii. Wyłączność na emisję waluty indyjskiej ma Reserve Bank of India (RBI). Walutę zagraniczną można wymienić w każdym banku lub w oznaczonych punktach wymiany walut.


 

Średnie kursy najważniejszych walut

(wg danych Reserve Bank of India i Narodowego Banku Polskiego

na dzień 26 czerwca 2018 r.):

1 EUR

79,74 INR

1 USD

68,17 INR

1 GBP

90,47 INR

1 PLN

18,38 INR

 

100 INR

1,25 EUR

100 INR

1,47 USD

100 INR

1,10 GBP

100 INR

5,44 PLN

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert