Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJaponia i Indie wzmocnią więzy strategiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:57:23
indie, new delhi, ludność

Premierzy Japonii i Indii, Shinzo Abe i Narendra Modi, zgodzili się wzmocnić więzy strategiczne między obu krajami, w czasie gdy ich gospodarki, zajmujące drugą i trzecią pozycję w Azji, z niepokojem patrzą na rosnącą potęgę Chin.

Szefowie rządów zgodzili się również na przyspieszenie rozmów w sprawie ewentualnej sprzedaży ratowniczych łodzi latających dla indyjskiej marynarki wojennej. Chcą też przyspieszyć rozmowy o współpracy w sferze energetyki nuklearnej i wyrazili zadowolenie ze "znaczącego postępu" w negocjacjach.

"Obaj premierzy potwierdzili wagę więzów obronnych między Japonią a Indiami w ramach łączącego je partnerstwa strategicznego i postanowiły je aktualizować i wzmocnić" - głosi wspólne oświadczenie Abego i Modiego.

Modi przybył do Japonii we wrześniu 2014 r.

"Wiek XXI należy do Azji (...) ale to, jaki będzie, zależy od tego, jak mocne będą więzy indyjsko-japońskie" - powiedział wcześniej Modi japońskim i indyjskim biznesmenom.

"Widać obecnie symptomy ekspansjonizmu z XVIII wieku" - powiedział Modi w zawoalowany sposób nawiązując do polityki Chin, z którymi Indie mają wspólną, od dawna sporną granicę. "Taki ekspansjonizm nigdy nie przysłuży się ludzkości w XXI wieku" - zaznaczył.

Chińsko-japońskie stosunki uległy ochłodzeniu w związku ze sporami terytorialnymi o wyspy, a także o bolesne wydarzenia z historii II wojny światowej. Wzajemny brak zaufania wystąpił w czasie, gdy Chiny zabiegają o odgrywanie większej roli w regionie, a premier Japonii poluzowuje powojenne ograniczenia, prowadząc kraj w stronę tzw. aktywnego pacyfizmu.

PAP

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Badania ortdontyczne

Ortodonta zajmuje się naprawą wad zgryzu oraz niewłaściwości i krzywych zębów. Co warto wi...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Jakub Płotkowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zabiegi ortodontyczne

Ortodonta zajmuje się naprawą wad żuchwy oraz niewłaściwości i krzywych zębów. Co trzeba z...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Mieczysława Piotrowska Rzemiosło artystyczne, Wzornictwo i projektowanie mody, Media i reklama, Sektor kreatywny, Organizacja targów i wydarzeń Zobacz ofertę

Okna drewniane

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na estetykę i ...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Mieczysława Piotrowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert