Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWśród śnieżnych sczytów Himalajów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-15 11:54:02
indie, klimat, geografia

Pod względem ukształtowania terenu, Indie uważane są za jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Rozciągają się od śnieżnych szczytów Himalajów na północy, po tropikalne lasy Kerali na południu.

 

PAP

 

Od wschodu, południa i zachodu kraj oblewają wody Zatoki Bengalskiej, Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego. 

Na północy Indii wznoszą się pasma Himalajów. Prawie 2/3 powierzchni kraju zajmuje wyżyna Dekan, wznieiona na wysokość 600-900 m n.p.m. Od wschodu Dekan graniczy z pasmem Ghatów Wschodnich, z najwyższą górą Dewodi Munda (1680 m), a od zachodu wyżynę ograniczają Ghaty Zachodnie z Anajmudi (2695 m). Ghaty oddzielają Dekan od żyznych nizin nadmorskich znajdujących się na wybrzeżach: Malabarskim i Koromandelskim. Na północy wyżyna stopniowo się obniża, schodząc do Niziny Gangesu. Kraina ta leży między Zatoką Bengalską a Morzem Arabskim.

Do Indii należy też archipelag wysp Andamanów i Nikobarów w zatoce Bengalskiej oraz Lakkadiwów na Morzu Arabskim.

 

Klimat 

 

Wyróżniamy tu cztery pory roku: zimę (grudzień-luty), lato (marzec-czerwiec), południowo-zachodni monsun (czerwiec-wrzesień) i sezon pomonsunowy (październik-listopad).

Ze względu na wielkość tego państwa, występuje tu kilka stref klimatycznych - północ z klimatem zwrotnikowo-monsunowym, góry - Karakorum i Himalaje z podzwrotnikowym górskim, południowy zachód z klimatem wilgotnym oraz zachodnia część Niziny Hindustańskiej, gdzie panuje klimat suchy.

Tropikalno-monsunowy klimat przynosi relatywnie wysokie temperatury i suche zimy. Za wyjątkiem pory deszczowej, wilgotność i ilość opadów jest bardzo mała.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

ActCAD 2022 Pro (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 Professional (licencja wieczysta ESD) ActCAD PRO to nowoczesne oprogramowanie 2D/3...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa Zobacz ofertę

ActCAD 2022 BIm (licencja wieczysta ESD)

ActCAD 2022 BIM (licencja wieczysta ESD) ActCAD BIM to nowoczesne oprogramowanie 3D CAD z funk...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2021-10-27 Dodał: Mariusz Ostrowski Handel, IT/ICT, Sektor kreatywny, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska Zobacz ofertę

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert